Kontakt
Oferta specjalna

Rewolucyjne zmiany w akcyzie od sprowadzanych aut z zagranicy w 2017r.

croppedimage150150 zmiany w akcyzie 2

W 2017r. czekają nas radykalne zmiany na rynku samochodów używanych. Nowy projekt, którym zająć się mają senackie komisje, zrywa z uzależnieniem kwoty podatku od wartości pojazdu. Dotyczy to szczególnie obszaru akcyzy, czyli podatku nakładanego na samochody rejestrowane po raz pierwszy w naszym kraju.

Jak było do tej pory?

Stawka akcyzy zależała od pojemności silnika i wartości samochodu. Przy silnikach nie większych niż 2000 cm3 wynosiła 3,1%, a większych niż 2000 cm3 - 18,6%. Podstawą opodatkowania była wartość samochodu, co generowało sporo nadużyć (sztucznie zaniżano cenę pojazdu). Akcyza pobierana jest jedynie od samochodów osobowych. Każdego roku w Polsce rejestrowanych jest ok. miliona używanych pojazdów, z czego ok. 75% stanowią samochody osobowe sprowadzane zza granicy. Ogromna liczba sprowadzanych używanych aut oznacza pokaźny wpływ do budżetu państwa z tytułu akcyzy. Wpływy z akcyzy od samochodów w 2015r. wyniosły blisko 1,9 mld zł.

Jak ma być?

Wprowadzono zmienną wieku auta, co w konsekwencji uwzględnia przedziały poszczególnych norm dopuszczalych emisji spalin. Akcyza rozszerzona ma być również na samochody dostawcze. Wpływy do budżetu Państwa z tytułu akcyzy mają się teoretycznie zwiększyć do 2,4 mld zł (wg szacunków Ministerstwa Finansów), jednakże w praktyce należy spodziewać się zmniejszenia importu aut do Polski, szczególnie tych najstarszych.

tabela 1

 

 

 

 

 

 

 

 Tabela 1. Proponowane stawki opodatkowania pojazdów samochodowych

Żródło: Senat RP.

 

Przy określaniu stawek brane będzie pod uwagę osiem poziomów pojemności silnika oraz cztery przedziały wieku pojazdu (patrz: tabela nr 1) – tak wynika z projektu, który obecnie wpłynął do senackiej Komisji Infrastruktury. Najmniej zapłacą przyszli właściciele pojazdów o pojemności silnika do 1199 cm sześć. Za auta najnowsze (wyprodukowane od 2016 r.) stawka kwotowa wyniesie 424 złote, a za najstarsze (z datą produkcji 2004 i wcześniejszymi) niewiele więcej, bo 574 złote. Największe opłaty obejmą pojazdy o silnikach powyżej 4 litrów. Tu w przypadku najnowszych aut stawka wyniesie 12,6 tys. zł, a w przypadku najstarszych aut z takimi silnikami – aż 18,6 tys. zł. Czy, jak sugerują niektóre media, Polacy powinni mieć powody do obaw w związku z planami wprowadzenia nawet tak wysokich stawek akcyzy? Z pewnością nie. Wśród 531,7 tys. zaimportowanych do Polski, do końca sierpnia bieżącego roku samochodów osobowych z silnikami powyżej 4 litrów było zaledwie 0,7 proc. Z kolei aż 88 proc, stanowiły samochody z silnikami poniżej dwóch litrów.

Jak rynek zareaguje na te zmiany?

Nie da się ukryć, że zmiany promują zakupy nowych aut, a zniechęcają do zakupów starszych samochodów, które emitują więcej spalin i są szkodliwe dla środowiska. Dla porównania, za przeciętny model nowego samochodu marki Opel Astra, sprowadzanego z zagranicy, płaciliśmy akcyzę w wysokości 1640 zł. Teraz byłaby to wartość 1078 zł dla tego samego egzemplarza. Z drugiej strony, przeciętny Volkswagen Passat z 2004 roku obecnie jest sprowadzany w oparciu o akcyzę 310 zł, a po zmianach byłoby to 2481 zł.
W obecnej chwili niewielki procent samochodów luksusowych jeżdżących na polskich drogach musiał liczyć się z akcyzą, przekraczającą dziesiątki a nawet setki tysięcy złotych, co mobilizowało ich właścicieli do rejestracji ich poza granicami (np. w Czechach, gdzie nie ma akcyzy). Zmiany, które mają nastąpić dają szansę, że takie samochody będą rejestrowane w Polsce.

Najprawdopodobniej zwiększy się import kilkuletnich (2-5 lat) używanych samochodów klasy Premium o pojemnościach przekraczających 2000 cm3 (np. BMW, Audi, Lexus, Volvo, Mercedes), które znakomicie nadają się do leasingu.

Powyższe zmiany zrewolucjonizują rynek. Najprawdopodobniej, park maszynowy ulegnie odmłodzeniu, a struktura zakupu aut (również na cele prywatne), przesunie się w kierunku aut młodszych oraz tych z pojemnością do 3.000 cm3.

Propozycja wprowadzenia akcyzy od samochodów dostawczych do 3,5t jest bardzo negatywnie oceniana przez liczną grupę mikro i małych przedsiębiorców, którzy zazwyczaj są użytkownikami tych pojazdów. Podniesienie ceny jednego z głównych narzędzi pracy, jakim zwykle jest samochód, będzie dodatkowym obciążeniem. Przedstawiciele tej grupy najczęściej kupują pojazdy z silnikami powyżej 2000 cm3. Tak więc kwota akcyzy, jaką będą musieli ponieść, będzie dla nich stosunkowo duża - nawet powyżej 5 tys. zł.

tabela 2

 

 

 

 

 

 

 

Tabela 2. Porównanie zmian podatku akcyzowego dla 10 typowych zakupów samomochodów zza granicy. Opracowanie własne

Redakcja GO-leasing.

Data publikacji: 14/11/2016

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.