Kontakt
Oferta specjalna

Czy podatnik ma obowiązek oddania VAT od wartości rynkowej w momencie przekazania auta na prywatne potrzeby?

PYTANIE

Wykupiliśmy samochód z leasingu na firmę (po jego zakończeniu, wykup auta za cenę procenta wartości wynikającą z umowy leasing). Po wykupie przeznaczamy go na cele prywatne. Czy w związku z tym, mamy obowiązek oddania VAT od wartości rynkowej w momencie przekazania auta na prywatne potrzeby i czy w przypadku sprzedaży auta w dalszej kolejności z majątku prywatnego zmuszeni jesteśmy naliczyć VAT?

ODPOWIEDŹ

Przekazanie takie nie będzie podlegało opodatkowaniu, bowiem przy wykupie nie został odliczony VAT.

Przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Z treści pytania wynika, iż przy zakupie od samochodu nie został odliczony podatek VAT, zatem jego przekazanie nie będzie podlegało opodatkowaniu. Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 marca 2016 r., IBPP2/4512-965/15/RSz gdzie możemy przeczytać:

"(...) należy stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie przez Wnioskodawcę przedmiotowego samochodu osobowego na cele osobiste, natychmiast po jego wykupie, nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług, gdyż przy nabyciu (wykupie) samochodu Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zatem, stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przekazanie samochodu na cele prywatne wspólników spółki cywilnej po wykupie z leasingu nie będzie podlegało podatkowi VAT, jest prawidłowe (...)".

Data publikacji: 06/11/2016

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

620

zła odpowiedź

649

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor1@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.