Kontakt
Oferta specjalna

Możliwa amortyzacja całego pojazdu

Dyrektor bydgoskiej izby skarbowej podaje, że do kosztów podatkowych można zaliczyć całość odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych, nawet wtedy, kiedy auto wykorzystywane było w części do prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodał także, że istnieje możliwość doliczenia połowy podatku VAT z zastrzeżeniem, że dotyczy on kosztów eksploatacyjnych wynikłych z użytkowania auta do celów gospodarczych.

Taki warunek nie istnieje w przypadku odpisów amortyzacyjnych. Jak przypominał dyrektor, ustawa o PIT mówi, że proporcjonalne odpisy dotyczą tylko nieruchomości częściowo wykorzystywanych do działalności gospodarczej. Inne elementy wymienione w ewidencji środków trwałych jest możliwość wliczenia w koszty całej kwoty odpisów amortyzacyjnych, niezależnie od stopnia wykorzystania środka do prowadzenia działalności gospodarczej. Amortyzowanie samochodów osobowych ma jednak inny limit – kwota nie może przekroczyć równowartości 20 tysięcy euro.

Izba uznała również, że możliwe jest także zaliczenie do kosztów podatkowych nieodliczonego VAT od wydatków eksploatacyjnych. Ma to związek z przepisami wprowadzonymi 1 kwietnia 2014 r. które mówią, że pomniejszenie należnego podatku możliwe jest tylko o 50 procent wtedy, kiedy samochód używany jest zarówno do celów prywatnych, jak i gospodarczych. Można tu jednak zaliczyć jedynie te wydatki, które powstały podczas wykorzystywania auta w celach gospodarczych.

Data publikacji: 18/09/2014

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

513

zła odpowiedź

382

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.