Kontakt
Oferta specjalna

Czy nadwyżka raty leasingowej wynikająca ze zmiany wartości waluty stanowi koszt podatkowy?

Czy nadwyżka raty leasingowej wynikająca ze zmiany wartości waluty stanowi koszt podatkowy?

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 października 2014 roku zapisano, że w takim przypadku podatnik jest obowiązany opłacić wyższą kwotę i nie jest ona traktowana jako koszt podatkowy.

Jak przyznaje sędzia Sławomir Presnarowicz wyrok ten budził wątpliwości sądu. Przedmiotem sporu była jedynie cześć opłaty, nazywaną ratą kapitałową. Jedną z zasad leasingu finansowego jest fakt, że osoba korzystająca z tego typu finansowania nie może części opłat potraktować jako koszt podatkowy. Najczęściej leasingobiorca zalicza to do własnych środków trwałych i poddaje go amortyzacji. Jednak, kiedy mowa o leasingu operacyjnym, obiekt objęty płatnościami należy do firmy leasingowej i to ona zobowiązana jest do amortyzacji.

Pytanie spółki dotyczyło sytuacji, w której wartość początkowa obiektu objętego leasingiem wyznaczona została w obcej walucie i przeliczona na złotówki po tak zwanym kursie historycznym, a raty spłacane są w kursie bieżącym. Rezultatem byłaby zmiana raty na wyższą za każdym razem, kiedy polska waluta stawałaby się słabsza.

Nikt nie miał wątpliwości, że w tym zdarzeniu nie istotne są różnice walutowe, gdyż spłata miała nastąpić w odniesieniu złotego do euro. Wątpliwości pojawiły się wtedy, kiedy zdaniem spółki nadwyżkę wynikającą z różnic walutowych można potraktować jako koszt otrzymania przychodu.

Opinii firmy nie podzielał jednak ani sąd, ani fiskus. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że kluczową sprawą jest fakt, iż początkowa wartość leasingowanego przedmiotu ustalona została w obcej walucie. Dlatego też, uiszczając ratalne opłaty, leasingobiorca dokonuje spłaty równowartości ustalonej wcześniej wartości obiektu. I choć raty mogą różnić się ze względu na wahania kursu, dalej pod uwagę brana jest spłata równowartości wartości początkowej.

NSA poparł ten wyrok, a sędzia stwierdził, iż taka sytuacja jest elementem ryzyka tożsamym z tego typu formą finansowania, a przedsiębiorcy zobowiązani są zapoznać się z ewentualnymi zagrożeniami.

Data publikacji: 28/10/2014

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

1149

zła odpowiedź

369

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.