Kontakt
Oferta specjalna

Leasing auta kupionego na fakturę VAT Marża

Leasing auta kupionego na fakturę VAT Marża

 

Leasing samochodów używanych odbywa się często na podstawie zakupu na fakturę VAT marża. Najczęściej z taką formą sprzedaży będziemy mieli do czynienia w komisach samochodowych. Na czym polega faktura VAT marża?

Ta specyficzna procedura rozliczania podatku VAT polega na tym, iż podstawą opodatkowania jest marża, czyli różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia samochodu. Zbywca odprowadza tylko podatek VAT od marży, bez prawa do odliczenia VAT z faktur zakupu. Tę szczególną procedurę mogą stosować m.in. komisy samochodowe oraz autoryzowani dealerzy.

Rozliczanie systemem VAT marża jest możliwe, gdy używane auta zostały zakupione od podmiotu:

- niebędącego zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT (np. osoby fizycznej, sprzedającej prywatnie auto na podstawie umowy kupna-sprzedaży),
- będącego płatnikiem VAT, w sytuacji opodatkowania tejże dostawy w systemie VAT marża (gdy dokumentem zakupu auta była faktura VAT marża),
- będącego zarejestrowanym płatnikiem VAT, a dostawa była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy o VAT.

Podatnik stosujący opodatkowanie marżą nie może oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach podatku VAT od dostawy produktów, w wypadku gdy opodatkowaniu podlega marża. Faktura ta, musi być oznaczona jako „ Faktura VAT marża”. Nie zawiera ceny jednostkowej netto, wartości sprzedaży netto, stawki podatku, sumy wartości sprzedaży z podziałem na stawki oraz kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

W fakturze VAT marża wpisuje się wyłącznie należność ogółem wyrażoną cyframi i słownie, imię, nazwisko, bądź nazwę sprzedawcy, adresy, NIP sprzedawcy i nabywcy, dzień, miesiąc, rok dokonania sprzedaży, nazwę towaru lub usługi, jednostkę miary i ilość sprzedanych produktów lub rodzaj wykonanych usług. Poza kwestią odliczenia VAT-u faktura VAT marża rządzi się takimi samymi prawami jak pełna faktura VAT 23%.

W przypadku auta kupowanego na fakturę VAT marża najbardziej korzystną formą jego sfinansowania jest leasing finansowy lub kredyt samochodowy. Dowiedz się więcej.

Grzegorz Olszewski

Data publikacji: 18/09/2012

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

2181

zła odpowiedź

359

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.