Jak ująć w kosztach polisę ubezpieczeniową do samochodu?
PYTANIE
Osoba fizyczna prowadząca działalność zapłaciła 50% wartości polisy ubezpieczeniowej do samochodu, który zakupiła na firmę.
Kiedy i jaką wartość może przyjąć do kosztów uzyskania przychodu?
Czy całą kwotę w dacie podpisania polisy?
ODPOWIEDŹ
Należy w tej sytuacji zaksięgować do kosztów uzyskania przychodów całą kwotę składki ubezpieczeniowej w dacie podpisania polisy.
Jak zakładam, osoba fizyczna, o której mowa w treści pytania rozlicza się w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. U podatników stosujących tę formę rozliczeń, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Podstawą do księgowania kosztów ubezpieczeń majątkowych są dokumentujące te ubezpieczenia polisy ubezpieczeniowe. Stosownie do powołanej regulacji, jako datę poniesienia kosztu należy tu traktować datę wystawienia polisy ubezpieczeniowej – fakt, że polisa przewiduje płatność należności w ratach nie ma w tej sytuacji znaczenia. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30.12.2016 r..
Należy tu pamiętać jedynie o ograniczeniu - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.
Data publikacji: 14/02/2018
Czy pytanie okazało się pomocne?
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!