Kontakt
Oferta specjalna

Czy przeniesienie prawa do wykupu pojazdu na prezesa generuje u niego przychód?

PYTANIE

Spółka z o.o. użytkuje samochód osobowy w ramach leasingu operacyjnego. Spółka ma prawo wykupu tego samochodu za kwotę 8000 zł. Wartość rynkowa tego samochodu na dzień wykupu będzie wynosić 150.000 zł.
Czy gdyby spółka przeniosła prawo do wykupu tego samochodu na prezesa zarządu, powstałby u niego przychód z nieodpłatnych świadczeń?

ODPOWIEDŹ

Przeniesienie prawa do wykupu pojazdu na prezesa nie generuje u niego przychodu. 

Zwykle wykup z leasingu przez osobę trzecią możliwy jest jedynie w cenie rynkowej. Niemniej jednak jeśli finansujący zdecyduje się zbyć pojazd za cenę obniżoną, to nie ma powodu, by przypisywać z tego powodu prezesowi przychód. Sprzedaż powinna bowiem być czynnością ekwiwalentną, a uzgodniona między stronami odpłatność nie wynika z wzajemnych powiązań. Brak tu również świadczenia ze strony spółki, bowiem nie jest ona stroną umowy wykupu. Samo przenoszone prawo do wykupu nie ma zaś charakteru majątkowego.

Niemniej jednak zwykle finansujący nie zgadza się zbyć pojazdu osobie trzeciej po preferencyjnej cenie. Konsekwencją zastosowania nierynkowej ceny sprzedaży będzie bowiem urynkowienie podstawy opodatkowania z tego tytułu, a co za tym idzie praktyczne podwójne opodatkowanie wartości samochodu (raz w formie rat leasingowych, dwa w formie urynkowionej wartości samochodu).
Opodatkowanie ewentualnej korzyści z tańszego nabycia samochodu nastąpi w chwili odpłatnego zbycie pojazdu przez prezesa. Będzie mógł bowiem ująć w kosztach uzyskania przychodu jedynie tę zaniżoną, nierynkową wartość.

Data publikacji: 03/11/2016

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

264

zła odpowiedź

255

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.