Kontakt
Oferta specjalna

Co zrobić z leasingiem samochodu przy likwidacji spółki cywilnej?

Spółka cywilna zakupiła w leasingu finansowym samochód osobowy, od którego nie można było w ogóle odliczyć VAT (faktura VAT marża). Zarejestrowany jest na leasing mimo, iż spółka ma fakturę zakupu wystawioną na spółkę. Spółka cywilna ulega rozwiązaniu.

Co należy zrobić z tym samochodem?

Czy jest możliwość wycofania go z działalności i wynajmowania innemu klientowi?

Czy trzeba wykazać go w remanencie likwidacyjnym, jeśli tak to jakie zapłacić podatki?

Odpowiedź:

W przypadku opisanym w treści pytania podatnik nie uwzględni wartości pojazdu przy opodatkowaniu VAT likwidacji spółki cywilnej.

Uzasadnienie

Już na wstępie odpowiedzi należy zaznaczyć, że skoro samochód został “nabyty” w ramach leasingu finansowego (a nie operacyjnego), to z punktu widzenia VAT była na jego rzecz dokonana dostawa towaru. To oznacza, że likwidując spółkę i wyznaczając podstawę opodatkowania w VAT (z tego tytułu), ZASADNICZO, należałoby uwzględnić pojazd w remanencie a jego wartość w podstawie opodatkowania VAT. Jednak ze względu na to, że dokonując nabycia (w znaczeniu VAT) spółka nie miała z tego tytułu podatku naliczonego, tym razem (w tym przypadku) samochód nie będzie objęty spisem. Jak bowiem stanowi przepis art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) regulacje, na podstawie których opodatkowuje się towary pozostające w spółce na dzień likwidacji, stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Skoro więc w analizowanej sytuacji podatnik nie miał VAT naliczonego z tytułu nabycia pojazdu (nawet w ramach limitu). Dalsze wykorzystane pojazdu uzależnione jest od postanowień wspólników i finansującego.

Radosław Kowalski
Prawnik, doradca podatkowy

Data publikacji: 29/01/2013

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

1204

zła odpowiedź

442

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.