Kontakt
Oferta specjalna

Cesja umowy leasingu po 1 stycznia 2019r.

Pytanie:

Od kilku lat prowadzę 1 – os. działalność gospodarczą. We wrześniu 2018r. zawarłem na swoją firmę umowę leasingu operacyjnego. W przyszłym roku planuję przekształcenie działalności w spółkę prawa handlowego (Sp. z o.o.). W związku z tym chciałbym przenieść na spółkę w formie cesji część umów zawartych na 1-os. dz.gosp., w tym w/w umowę leasingu. Jakie będą skutki podatkowe dla spółki, która przejmie leasing w cesji po 1.01.2019r.? Czy będzie mogła skorzystać z prawa do zaliczania w koszty opłat leasingowych na zasadach obowiązujących do końca 2018r.?

Odpowiedź:

Przepisy przejściowe ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw mają na celu przede wszystkim ochronę praw nabytych. Za chronione prawo nabyte w tym przypadku należy uznać możliwość zaliczenia po 1 stycznia 2019 r. w poczet kosztów uzyskania przychodów rat leasingowych za zasadach dotychczasowych, obowiązujących w dniu jej zawarcia.

Mimo, iż jest to zmiana niemająca wpływu na wysokość wartości przedmiotu leasingu, ani na wysokość rat leasingowych, to wskazać należy, że miejsce dotychczasowego leasingobiorcy pojawia się nowy podmiot. W wyniku cesji następuje zmiana jednej ze stron umowy leasingu. Nie jest zatem możliwe, aby z tej ochrony mógł korzystać inny podmiot, przejmujący w drodze cesji, po 1 stycznia 2019 r.  prawa i obowiązki związane z umową leasingu. W konsekwencji należy wskazać, iż cesjonariusz będzie zobligowany do stosowania nowych regulacji, niezależnie od tego, kiedy cedent zawarł umowę.

Autor: Tomasz Kaczyński

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11008). Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Były pracownik Urzędu Skarbowego w Mławie i Izby Skarbowej w Olsztynie, były pozaetatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z szacunkowym określaniem podstaw opodatkowania, opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług oraz opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości, rolnym i leśnym. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu podatków oraz postępowania podatkowego, Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego w Warszawie oraz Olsztynie.

Data publikacji: 22/11/2018

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

923

zła odpowiedź

765

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor1@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.