Kontakt
Oferta specjalna

Czy przedsiębiorca może amortyzować samochód współmałżonka?

Co do zasady podatnik może amortyzować te środki transportu, które stanowią jego własność lub współwłasność. Zawarcie związku małżeńskiego skutkuje, zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym powstaniem wspólności majątkowej małżonków. Samochód zarejestrowany na małżonka przedsiębiorcy  może zostać wniesiony do działalności gospodarczej jako środek trwały, który podlegać będzie amortyzacji.
Wartością początkową przekazywanego samochodu, od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne, jest cena nabycia pojazdu widniejąca na dokumencie sprzedaży wystawionym na imię i nazwisko współmałżonka. Ma to jednak tylko zastosowanie w przypadku, gdy współmałżonek nie prowadzi samodzielnie odrębnej działalności gospodarczej. W sytuacji, kiedy zarówno mąż, jak i żona są przedsiębiorcami, niewykorzystywany już przez np. żonę w jej działalności samochód zostaje przekazany do działalności męża, następuje kontynuacja amortyzacji od wartości, tj. musi być ona dokonywana od wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy, jakich dokonała żona. Kontynuować trzeba również i metodę amortyzacji.
Warto pamiętać, iż nie wszystkich małżonków wiąże wspólność majątkowa, będąca jednym z wymogów prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wprowadzonego do działalności samochodu małżonka. O czym warto pamiętać, jeśli przed ślubem podpisana została intercyza, zakupiony w trakcie trwania małżeństwa samochód stanowi prywatny majątek współmałżonka, a co za tym idzie, aby mógł, musi zostać odkupiony.
Podobnie, jak w przypadku zawartej intercyzy, kwestia ma się z samochodami zakupionymi przez współmałżonków przed zawarciem małżeństwa. Z braku istnienia wspólności majątkowej, taki zakupiony przed ślubem samochód pozostanie częścią majątku prywatnego i nie będzie mógł zostać przekazany współmałżonkowi bez konieczności dokupowania go.

Źródło: www.forsal.pl

Data publikacji: 10/09/2013

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

1185

zła odpowiedź

425

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.