Rekordowe wyniki branży leasingowej w 2014r.
Rok 2014 okazał się bardzo udany dla polskiej branży leasingowej. Z raportu firm, który trafił do Związku Polskiego Leasingu wynika, iż wypracowano 21,3 proc. wzrostu. Wzrost jak i finansowanie na poziomie 42,8 mld zł. W głównej mierze były to transakcje, które odnosiły się do dóbr ruchomych. Na koniec 2014 roku łączna wartość aktywnego portfela osiągnęła 78,3 mld zł – jest ona porównywalna z wartością salda kredytów inwestycyjnych, które banki udzielają firmom.
Z wyżej wymienionych wyników wypracowanych w ubiegłym roku przez branże leasingową, można przewidywać dalszy rozwój i jeszcze większą popularność leasingu wśród przedsiębiorców. Badanie w „Monitoring kondycji sektora MMŚP 2014" przeprowadzone przez CBOS w 2014 roku pokazuje, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w celach inwestycyjnych częściej korzystają z leasingu, niż kredytu. W przeciągu ostatniego roku, wartość aktywnego portfela firm leasingowych rosła dwa razy szybciej niż wartość salda kredytów inwestycyjnych.
Rynek leasingu w 2014 roku
W 2013 roku po rekordowym wzroście 13 % obserwujemy dalszy rozwój rynku leasingu.
W 2014 roku osiągnął wzrost o 21,3%
Pojazdy lekkie - przyczyniły się do najważniejszego rozwoju rynku leasingowego w 2014 roku.
Do tak istotnej dynamiki wzrostu o 79 % w pierwszym kwartale doprowadziło wprowadzenie „okienka kratkowego". Utrzymana w kolejnych miesiącach wysoka dynamika dla pojazdów lekkich wynikała z korzystnych przepisów dla leasingu aut z segmentu Premium.
Transport ciężki - w pierwszych miesiącach 2014 roku finansowanie było napędzane pojazdami ciężarowymi z normą Euro 5 z listy derogacyjnej. Pomimo trudnego otoczenia zewnętrznego do końca III kwartału został utrzymany wysoki poziom finansowania.
W IV kwartale ujemna dynamika wynikała z wysokiej bazy 2013 r. zakupionych pojazdów z normą z Euro 5. Stabilny wzrost odnotowano w maszynach dzięki wysokiemu wykorzystaniu zdolności produkcyjnych w firmach, jak i odbiciu w budownictwie, nastąpił wzrost finansowania maszyn budowlanych o 52%.
Jeżeli chodzi o nieruchomości - dopiero w IV kwartale odnotowano odbicie się tego segmentu, aczkolwiek w ostatnim kwartale sfinansowano 52,4% całorocznej produkcji. Pozwoliło to zredukować całoroczny spadek z -45,7% do -23,5%.
Prognozy wyników na 2015 rok
Stabilny i zrównoważony wzrost będzie wspierał inwestycje firm, dlatego dynamika na rynku leasingowym zostanie utrzymana w szczególności dla finansowania maszyn i pojazdów odczuwalnie w II półroczu 2015. Zakłada się zachowanie dobrych wyników leasingu, również z aut z segmentu Premium.
W kolejnych kwartałach dodatnio zadziała stopniowa poprawa koniunktury w strefie euro, szczególnie w Niemczech. Nadal, zwłaszcza w II półroczu, zaobserwujemy kontynuację odbicia na rynku maszyn budowlanych, które dodatkowo będzie wspierane zaliczkowym wydawaniem pieniędzy pod nową perspektywę unijną. Inwestycje firm w maszyny będą wymuszane wysokim wzrostem zdolności produkcyjnych. Jeśli chodzi o maszyny rolniczy wzrost zostanie dopiero zauważony w IV kwartale ze względu na perspektywy środków unijnych. Rynek nieruchomości z nieznacznym odbiciem.
W związku ze wzrostem finansowania przez branże leasingu, nastąpi dalsza dywersyfikacja rynku pożyczki, obniży się do 42,8% z 46,9% w 2014.
Autor: Izabela Smardz, Ekspert leasingu, Dyrektor Oddziałów GO-leasing we Wrocławiu oraz Ostrowie Wlkp.
Źródło danych: Związek Leasingu Polskiego, leasing.org.pl
Data publikacji: 19/02/2015
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!