Kontakt
Oferta specjalna

Przy zakupie samochodu na wynajem przysługuje pełne odliczenie

sports-161767-2.png

Przedsiębiorca, który chce zgodnie z przedmiotem swojej działalności wynajmować samochody i nie będzie ich używał w celu prywatnym, może potrącić cały podatek zapłacony w ich cenie – takie postanowienia zostaną także po planowanych zmianach w ustawie o VAT

Spółka jawna zamierza rozszerzyć działalność o wynajem pojazdów. Zmiana zostanie zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Czy jeśli firma kupi auta osobowe w związku z nowym biznesem, będzie mogła odliczyć od nich cały VAT?  Czy wystarczy, aby wystawiła kilka faktur w miesiącu z tytułu wynajmu pojazdów, aby zachować prawo do odliczenia?

Dorota Borkowska-Chojnacka, doradca podatkowy w Grant Thornton, wyjaśnia, że po rozszerzeniu działalności, spółka będzie mogła potrącić cały VAT z faktur dotyczących zakupu samochodów osobowych i innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej niż 3,5 tony. – Ograniczenia w odliczaniu VAT (60 proc. nie więcej niż 6 tys.) nie stosuje się bowiem, gdy oddanie pojazdów w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze stanowi przedmiot działalności podatnika – wyjaśnia rozmówczyni. Wynika to z art. 86a ust. 3 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Przepis ten nie mówi nic o liczbie faktur, które musi wystawić przedsiębiorca, aby zachować prawo do pełnego odliczenia. Według Doroty Borkowskiej – Chojnackiej, istotne jest zaś, aby działalność w zakresie wynajmu była zgłoszona do KRS i aby spółka ją faktycznie prowadziła. – Kupione auta muszą też być przeznaczone wyłącznie do tego rodzaju działalności – podkreśla.

Paweł Nocznicki, doradca podatkowy, menedżer w Stone & Feather Tax Advisor, przyznaje, że w praktyce nie spotkał się z sytuacją, w której organ podatkowy kwestionowałby pełne odliczenie VAT od aut przez firmy zajmujące się m.in. ich wynajmem. Ale nie wyklucza, że taka sytuacja może mieć miejsce, np. jeżeli podczas kontroli fiskus nabierze wątpliwości co do sposobu użytkowania samochodu, a następnie zbierze dowody (np. zeznania świadków), które potwierdzą, że samochód służył on też do celów prywatnych, niezwiązanych z działalnością opodatkowaną.

źródło: podatki.gazetaprawna.pl

 

Data publikacji: 22/02/2014

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.