Wybór firmy leasingowej
W ciągu ostatnich lat na rynku leasingowym przybyło firm oferujących tę formę finansowania zakupu aktywów. Trzeba pamiętać, że z firmą leasingową, podobnie jak z bankiem, wiążemy się na co najmniej kilka lat, dlatego na jej wybór należy poświęcić trochę czasu. Warto na początku zainteresować się samą działalnością firmy: krążącymi o niej opiniami, okresem istnienia na rynku i profilem działalności. Firmy leasingowe specjalizują się w konkretnych inwestycjach. Jeśli w leasing zamierzamy wziąć maszyny, sprawdźmy, czy dana firma finansuje te aktywa. Może się okazać, że w swojej ofercie ma tylko leasing pojazdów. Kolejną i najważniejszą kwestią jest porównanie dostępnych ofert. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na całkowity koszt leasingu. Na jego ostateczny kształt wpływ ma nie tylko wysokość udziału własnego, ale także wartość końcowa i ilość rat. Przy porównaniu ofert warto skupić się na tej ostatniej kwestii. Może się okazać, że całkowity koszt kredytu będzie mniejszy, ale za to raty znacznie wyższe. Dokładne porównanie ofert zapewni rozłożenie leasingu na takie same raty we wszystkich firmach. Jeśli oferty w tej kwestii się różnią, można poprosić przedstawiciela firmy o dostosowanie ich do naszych potrzeb.
Do całkowitego kosztu leasingu doliczana jest także wysokość wykupu aktywów. Należy zwrócić uwagę, czy w całkowitym koszcie leasingu uwzględniona jest jej wartość. Jeśli nie, trzeba pamiętać, że początkowa wartość leasingu może być niższa niż u konkurencji, ale za to później może uderzyć po kieszeni.
Kolejną bardzo ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest oprocentowanie. Zwykle zmienne, dlatego warto dowiedzieć się, na jakich zasadach i co jaki czas firma może zmienić wysokość rat. Koniecznie dowiedzmy się o ubezpieczenie. Przy umowach leasingowych jego posiadanie jest niezbędne. Większość firm oferuje własne pakiety ubezpieczeń. Warto sprawdzić, jaki jest koszt takiego ubezpieczenia, gdy wykupimy go sami, o ile leasingodawca przewidzi taką możliwość. Jeśli nie, sprawdźmy, ile będziemy musieli zapłacić w kolejnych latach za pakiet oferowany przez firmę leasingową. Może się okazać, że koszt ubezpieczenia oferowany przez leasingodawcę będzie niski, ale w kolejnych latach znacznie wzrośnie. Dowiedzmy się także, czy w kolejnych latach możemy zmienić ubezpieczyciela. Jeśli tak, zapytajmy na jakich warunkach. Bezwzględnie zapoznajmy się z tabelą opłat i prowizji oraz ogólnymi warunkami umowy leasingu. W tej pierwszej zawarte są informacje na temat dodatkowych płatności, m.in. kary za złamanie warunków umowy, opłaty za wcześniejszą spłatę lub zmianę adresu firmy. Dodatkowo zapłacimy także za zmianę harmonogramu spłat, cesję, wezwania do zapłaty, odsetki od opóźnień w spłacie.
Źródło: www.bankier.pl
Data publikacji: 09/09/2013
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!