Kontakt
Oferta specjalna

Wpłaciłeś zaliczkę za auto gotówką? Możesz nie wliczyć jej w koszty!

xx

Z dniem 1.01.2017 r. weszła w życie bardzo istotna zmiana w przepisach dotyczących swobody działalności gospodarczej. Ustawodawca, by uniknąć potencjalnych nadużyć w transakcjach opartych na fakturach gotówkowych wprowadził obowiązek rejestrowania takich transakcji za pośrednictwem rachunków płatniczych.

Zapis ten dotyczy transakcji, w których stroną jest inny przedsiębiorca oraz jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł brutto.

W konsekwencji zupełnie naturalne do tej pory zaliczki gotówkowe płacone w komisie czy u dealera samochodowego, z tytułu rezerwacji auta, nie mogą zostać zaksięgowane jako koszty uzyskania przychodów i tym samym podlegać odliczeniu obniżającego podatek.

Przykład

Kupujący kupuje używany samochód o wartości 30.000 zł brutto. Wpłaca gotówką zaliczkę w wysokości 2.000 zł w komisie, by móc zarezerwować samochód, a następnie przy odbiorze auta pozostałe dopłaca pozostałe 28 000 zł przelewem. Auto może być leasingowane, kredytowane lub zwyczajnie amortyzowane – jednakże nie będzie można zaliczyć 2000 zł zapłaconych gotówką do kosztów.

W przypadku leasingu transakcją jest umowa leasingu opiewająca na pełną wartość za samochód będący przedmiotem leasingu, w związku z tym wpłata zaliczki gotówką dla dostawcy, która zostaje następnie zaliczona w poczet opłaty wstępnej jest także częścią tej transakcji. W konsekwencji taka wpłata gotówki spowoduje dla firmy leasingowej obniżenie wartości początkowej środka trwałego do amortyzacji (odpowiadające wpłaconej zaliczce) i pomniejszy koszty uzyskania przychodu, natomiast dla klienta brak możliwości zaliczenia faktury, np. na czynsz inicjalny do kosztów uzyskania przychodu do wysokości wpłaconej zaliczki w gotówce.

Data publikacji: 22/01/2017

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.