UWAGA: Nie podałeś nr PESEL - znikniesz w CEIDG. Podpowiadamy!
UWAGA: Nie podałeś nr PESEL - znikniesz w CEIDG. Podpowiadamy co zrobić by uniknąć kilkutysięcznej grzywny za prowadzenie biznesu bez rejestracji, czy tytułu do ubezpieczeń społecznych.
PESEL do CEIDG obowiązkowo złożyć muszą wszyscy ci przedsiębiorcy, których firmy powstały jeszcze przed założeniem Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, czyli przed 2011 rokiem. Wcześniej wymóg podawania numeru PESEL nie istniał, a obowiązek uzupełnienia danych nałożony został dopiero w 2016 roku.
Jak i do kiedy mam czas na zmiany?
Konieczność zgłaszania numeru PESEL wynika z ustawy, która weszła w życie dokładnie 19 maja 2016 roku. Wtedy też ogłoszono, że nie ma konieczności dokonywania tego w sposób natychmiastowy. Okres, który został na to przewidziany, wynosił dwa lata. Właśnie teraz - 19 maja 2018 - termin ten mija, a niezaktualizowanie danych wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami. M.in. znikną z ewidencji.
Jeśli przedsiębiorca dotąd nie uzupełnił wymaganych danych, to ma na to jeszcze dwa dni. Przy czym warto sprawdzić historię wpisu w Ewidencji i przypomnieć sobie ewentualne wnioski składane tam po 1 stycznia 2012 roku. Jeśli takie były składane, oznacza to, że PESEL jest uzupełniony - informuje silesion.pl. Jeśli żaden wniosek nie był składany lub istnieje trudność w odnalezieniu swojego wpisu w bazie przedsiębiorców, wówczas najlepiej udać się do dowolnego urzędu gminy i skorzystać z pomocy urzędników. Jeśli okaże się, że numer PESEL nie widnieje, wówczas od razu można poprosić o uzupełnienie danych poprzez złożenie odpowiedniego wniosku.
Brak numeru PESEL - konsekwencje
Jak informowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, chodzi przede wszystkim o wykreślenie z ewidencji firm, które już nie istnieją. Jest zatem jasne, że przedsiębiorcy, którzy nie uzupełnią danych, zostaną z rejestru wykreślone. Będzie to bezpośrednia konsekwencja niedostosowania się do przepisów, a jej skutki dla firm mogą być bardzo poważne: zarówno utrata tytułu do ubezpieczeń społecznych, grzywny, jak i zwykła utrata klientów.
Czasu zostało coraz mniej, jednak - na szczęście - nawet po wykreśleniu firmy z CEIDG można jeszcze coś zrobić. W razie skreślenia należy wystąpić do Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (Departament Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw) o przywrócenie wpisu i umieszczenie numeru PESEL
Data publikacji: 31/05/2018
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!