Kontakt
Oferta specjalna

Senat poparł kary za cofanie liczników

croppedimage150150 go news ico26

Senatorowie zaakceptowali w piątek, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie mające ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych autach. Ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta.

Senat bez poprawek przyjął 12 kwietnia ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy – Kodeks karny.  Nowelizacja ma na celu likwidację procederu nieuprawnionej ingerencji w stan licznika samochodu. Chodzi szczególnie o ukrócenie nagminnego dziś cofania wskazań drogomierzy, a tym samym „odmładzania” wieku auta. Według danych resortu cyfryzacji liczba samochodów z tym tzw. przekręconym drogomierzem w Polsce wynosi ok. 240 tys., czyli ponad 1,2 proc. wszystkich aut w Polsce. Jeszcze dalej idą szacunki Centralnego Ośrodka Informatyki, według którego w grę może wchodzić nawet 20 proc. wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów. 

By zatem skutecznie przeciwdziałać temu procederowi, ustawa wprowadza do Kodeksu Karnego nowy typ czynu zabronionego, polegający na nieuprawnionej zmianie wskazań licznika samochodu, nieuprawnionej ingerencji w prawidłowość pomiaru tegoż drogomierza oraz na zleceniu tego typu czynności innej osobie. Za każde sfałszowanie („przekręcenie”) licznika w samochodzie będzie grozić kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Dotknie ona zarówno zlecającego oszustwo, jak i wykonawcę, np. mechanika w warsztacie. Dziś można to robić, nie narażając się na karę. Co więcej, wiele warsztatów oferuje taką „usługę”. Z kolei kara grzywny do 3 tys.  będzie grozić wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy (np. z powodu awarii). Projekt ustawy wprowadza także obowiązek każdorazowego wpisywania stanu licznika do bazy CEP w przypadku policyjnej kontroli drogowej pojazdu.

Za: SAMAR Instytut Badań Rynku Samochodowego

Data publikacji: 15/04/2019

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.