Kontakt
Oferta specjalna

Rynek pojazdów ciężarowych

Mercedes-Antos1.jpg

Sytuacja na rynku pojazdów ciężarowych w 2014 roku była zależna głównie od dwóch czynników. Jednym z nich był wciąż trwający konflikt na Ukrainie, drugim natomiast koniec sprzedaży samochodów Euro5.

Trendy wśród pojazdów ciężarowych

Firmy transportowe, które do tej pory głównie obsługiwały kierunek wschodni zaczęły dodatkowo robić konkurencję na rynku krajowym – to doprowadziło przede wszystkim do obniżenia stawek i coraz mniejszej opłacalności transportu. Całą sytuację ratował spadek cen paliwa.

Jeśli chodzi o rynek wtórny zauważyć można było trudności w sprzedaży dość specyficznych zestawów gabarytowych. Wszystko to miało związek z wymaganiami celnymi związanymi z transportem na Zachód – tam wymiar wewnętrzny musi wynosić min. 3 m.. Ten sam problem dotyczył chłodni, które już nie są potrzebne na rynku.

Jak podają badania Eurotaxu rosyjscy przewoźnicy stracili zainteresowanie najmłodszymi pojazdami używanymi – do tej pory to właśnie w tym kraju sprzedawano najwięcej 2 i 3 letnich ciągników. W Niemczech i Czechach natomiast wprowadzono normę Euro6 do systemów myta, wzrosło więc w tych krajach z przyczyn oczywistych zainteresowanie nowymi ciężarówkami. Trend ten wpłynął bardzo znacząco na rynek pojazdów ciężarowych. Systematycznie spada popularność zestawów DMC 40t.

Sytuacja pojazdów ciężarowych w 2014 roku

Opisane powyżej czynniki spowodowały spadek sprzedaży nowych i używanych ciężarówek. Na początku roku można było zaobserwować jeszcze popyt na ostatnie pojazdy Euro5. Natomiast na koniec roku 2014 dynamicznie wzrosła sprzedaż pojazdów spełniających normę Euro6. Niestety nie pomogło to w poprawie całorocznych wyników na rynku, który ciągle słabnie. Rok 2014 zakończono z wynikiem 17 711 sprzedanych nowych ciężarówek, to aż o 10 % mniej niż w roku 2013. Pomimo takich spadków, Polska znajduje się na czwartym miejscu wśród wszystkich państw UE.

Inwestycja w nowe pojazdy była skutkiem sytuacji ekonomicznej firm – przewoźnicy stawiali na mniejsze zużycie paliwa gwarantowane wraz z zakupem nowej ciężarówki. W ten sposób planowali odnaleźć się na rynku wśród konkurencyjnych cen. Zauważyć możemy dzięki temu większe zaufanie do nowych technologii pojawiających się na rynku. Kwestia oszczędności związana z nowymi inwestycjami zostanie obiektywnie obliczona dopiero za jakiś czas.

W tym roku eksperci zapowiadają powrót pojazdów używanych – szczególnie zwraca się uwagę na ciągniki siodłowe Euro5 oraz EEV z przebiegiem poniżej standardu. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż popyt związany z pojazdami używanymi zmienia się bardzo dynamicznie i trudno jest przewidzieć przyszłe tendencje. Na rynku pojazdów ciężarowych mówi się również o dość dużym w ubiegłym roku spadku sprzedaży ciągników marki MAN. Jeśli chodzi o samochody na rynku wtórnym jest ich bardzo wiele, a firm zainteresowanych zakupem znacznie mniej. Zauważa się także lepsze podejście do pojazdów sprzedawanych z Niemiec. Możemy mówić o prawie 0 wyniku sprzedaży ciężarówek o standardzie Euro3 i Euro4 – duży wiek tych pojazdów ma wpływ na duży przebieg, ale także nie są one dostosowane do ogólnie przyjętych norm. Rynek pojazdów budowlanych zaczyna powoli odżywać. Popyt na wywrotki nie jest duży, natomiast ich cena ciągle wzrasta ze względu na niewielką podaż.

Data publikacji: 05/03/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.