Rower w leasing - to możliwe?
Rower to świetny środek transportu, zwłaszcza latem, także dla przedsiębiorców. Czy zakup roweru można zaliczyć w koszty?
Koszty mogą rozliczać tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą, pod warunkiem, że rozliczają się na zasadach ogólnych albo liniowo. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z karty podatkowej albo ryczałtu nie rozliczają rzeczywiście poniesionych kosztów.
Podatek obliczany jest zazwyczaj na zasadach ogólnych lub liniowo. Stanowi on procent od dochodu, czyli przychody pomniejszone o koszty. Koszty mogą znacznie obniżyć podatek dochodowy do zapłaty. Działa to proporcjonalnie - podatek będzie tym mniejszy, im większe będą koszty. Niestety nie wszystkie wydatki można rozliczyć w firmie.
W celu rozliczenia wydatku, musi on spełniać założone warunki. Pierwszy z nich to warunek, że koszt musi być powiązany z uzyskaniem przychodu lub utrzymaniem/zabezpieczeniem źródła tego przychodu. Pod drugie, przepisy prawne nie mogą wykluczać w ustawie, że dany wydatek jest wykluczony z kosztów.
W celu rozliczenia roweru w firmie, przedsiębiorca powinien zdecydować, że to właśnie rower jest dla niego najwygodniejszym środkiem transportu. Jeśli odpowiednio udowodni tę potrzebę i poprze ją silnymi argumentami, będzie mógł rozliczyć ten rower. Jako argumenty wskazać można, że ułatwi to dojazdy do siedziby klienta, do biura czy do miejsca wykonywania usługi.
Należy pamiętać, że każdy wydatek- czyli także zakup roweru- musi być potwierdzony fakturą. Wydatki poniesione na rower, a także na części do niego dają możliwość odliczenia 100% .
Rozliczanie w firmie wydatków związanych z samochodem (firmowym lub prywatnym wykorzystywanym do działalności) nie wyklucza rozliczania także roweru. Przedsiębiorca musi jedynie wykazać, że rower jest wykorzystywany przez niego do celów firmowych. Warto także zaznaczyć kiedy przedsiębiorca korzysta z roweru, a kiedy z samochodu.
Nie będzie trudno uargumentować potrzebę posiadania roweru firmowego, mimo posiadanego już samochodu. Za posiadaniem roweru przemawiają względy ekonomiczne, m.in. niższe koszty utrzymania, dużo szybsze poruszanie się po mieście (zwłaszcza zakorkowanym).
Analizując przepisy znajdziemy w nich ogólną zasadę, że zakupy o wartości powyżej 3 500 zł podlegają amortyzacji. W przypadku roweru (o wartości powyżej 3 500 zł) można skorzystać z jednorazowej amortyzacji. Z tej opcji skorzystać mogą nowi przedsiębiorcy i „mali podatnicy”, którzy dokonali zakupu roweru „na firmę”.
Data publikacji: 22/07/2014
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!