Kontakt
Oferta specjalna

Bezprecedensowy Wyrok Sądu

rekojmia-a-leasing.jpg
Fiskus ma ujawnić treść wniosku do Komisji Europejskiej o zezwolenie na ograniczenie ulg w podatku VAT od samochodów - orzekł w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Od przyszłego roku rząd powinien znieść wprowadzone na trzy lata ograniczenie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od ceny samochodów "z kratką" kupowanych przez przedsiębiorców. Ale zamiast spełnić wcześniejsze plany, pod koniec zeszłego roku rząd postanowił przedłużyć o kolejne pięć lat ograniczenia w prawach do odliczeń VAT od aut. Dlaczego - nie wiadomo. Bo w styczniu rząd odmówił Związkowi Dealerów Samochodowych ujawnienia wniosku, który skierował w listopadzie zeszłego roku do Komisji Europejskiej, prosząc o zezwolenie na takie odstępstwo od podatkowych przepisów Unii Europejskiej.

W lutym KE odrzuciła rządowy wniosek, a poprawiony wniosek do Komisji rząd zatwierdził w zeszłym miesiącu. Ale Ministerstwo Finansów odmówiło dealerom samochodowym ujawnienia treści wniosku odrzuconego przez Brukselę.

Związek Dealerów Samochodowych uznał, że Ministerstwo Finansów naruszyło ustawę o dostępie do informacji publicznej i zaskarżyło decyzję resortu ministra Jacka Rostowskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Odtajnić rządowy wniosek

W środę sąd wydał wyrok korzystny dla dealerów. "Sąd uchylił decyzje Ministra Finansów odmawiające ujawnienia wniosku i nakazał Ministrowi ponowne rozpatrzenie wniosku Związku Dealerów Samochodów ze stycznia według zawartych w wyroku wytycznych" - poinformował w czwartek Związek.

"W skrócie wytyczne te oznaczają, że według sądu przepisy unijnego rozporządzenia 1049/2001 w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji nie mogły być podstawą do odmowy udostępnienia dealerom wniosku derogacyjnego, ponieważ jak wskazuje sama nazwa rozporządzenia dotyczy ono dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej. Wniosek Związku Dealerów Samochodów dotyczył natomiast dokumentu autorstwa Ministra Finansów i będącego w jego posiadaniu. Jedynym więc przepisem, który ogranicza Ministerstwo Finansów w ujawnieniu wniosku był art. 5 polskiej ustawy o dostępie do informacji publicznej, który mówi, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu tylko ze względu ochronę informacji niejawnych oraz na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy" - wyjaśnił Związek Dealerów. I dodał: "Jak nietrudno się domyślić, przesłanki te w przypadku wniosku o derogację VAT nie występują, więc wniosek będzie musiał zostać ujawniony".

Według ZDS teraz trzeba poczekać kilka tygodni na pisemne uzasadnienie wniosku. Jeśli wtedy Ministerstwo Finansów nie odwoła się od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, to w połowie września opinia publiczna pozna treść wniosku. A wtedy będzie wiadomo, w jaki sposób Ministerstwo Finansów tłumaczyło KE, dlaczego chce na kilka kolejnych lat ograniczyć przedsiębiorcom prawo do pełnego odliczenia VAT od ceny samochodów kupowanych na potrzeby firm.

Fiskus wie lepiej

Oficjalnie Ministerstwo Finansów tłumaczy to kryzysem, nie przedstawiając jednak konkretnych wyliczeń skutków finansowych proponowanych decyzji. Przedstawiciele Związku Dealerów Samochodowych i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wielokrotnie skarżyli się również, że Ministerstwo Finansów nie konsultuje z nimi swoich decyzji, dotyczących branży motoryzacyjnej. ZDS zaproponował, by ograniczyć przedsiębiorcom jedynie prawo do odliczania VAT od ceny paliwa do samochodów służbowych. Według szacunków Związku byłoby to bardziej korzystne dla budżetu niż propozycje forsowane przez Ministerstwo Finansów. Na nich skorzystają głównie nabywcy luksusowych samochodów oraz firmy, które intensywnie eksploatują samochody lub mają dostęp do "lewych" faktur za paliwo - wskazał ZDS. 
Źródło: wyborcza.biz

Data publikacji: 16/07/2013

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.