Kontakt
Oferta specjalna

Raiffeisen Bank International sprzedaje polskie aktywa

nm210893.jpg

Austriacki bank RBI (Raiffeisen Bank International) poinformował w poniedziałek, że dla zwiększenia rezerw kapitałowych sprzedaje swe bankowe spółki-córki w Polsce i Słowenii oraz swój działający w Czechach i na Słowacji internetowy bank Zuno.

- Naszą intencją jest sprzedaż całości aktywów w Polsce. Proces wkrótce się rozpocznie – mówi Christof Danz, rzecznik prasowy RBI

RBI informował dwa tygodnie temu, że planuje debiut giełdowy 25 proc. akcji Raiffeisen Bank Polska na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Mowa była o debiucie w 2015 roku. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że bank miał pojawić się na giełdzie przed wakacjami.

Ścieżkę giełdową wymusza na Raiffeisenie regulator. Zarząd austriackiego banku był kilka tygodni temu w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która przypomniała o zobowiązaniach wobec regulatora zaciągniętych przez Raiffeisen w momencie przejmowania Polbanku.

Bankierzy inwestycyjni oczekują, że bank będzie równolegle prowadził rozmowy z inwestorami strategicznymi. Zainteresowanie będzie na pewno bardzo duże. Wśród zainteresowanych wymienia się Bank  Pekao z grupy  UniCredit czy BZ WBK, którego właścicielem jest hiszpański Santander.

RBI szuka sposobów na poprawę jakości aktywów po tym jak - według wstępnych danych -  ubiegłoroczna strata banku wyniosła 493 mln euro. Obok sprzedaży części aktywów, RBI chce do końca 2017 roku zmniejszyć swe aktywa ważone ryzykiem (risk weighted assets - RWA) w Rosji o około 20 proc., a na Ukrainie o około 30 proc. Na koniec ubiegłego roku aktywa te w obu krajach opiewały na odpowiednio 8,4 mld euro i 3,0 mld euro.

Przewiduje się również dalszą optymalizację na Węgrzech oraz znaczne ograniczenie bądź nawet zaprzestanie działalności w Azji do końca 2017 roku i w USA do końca 2016 roku.

Jak zaznacza komunikat RBI, wprowadzane przedsięwzięcia restrukturyzacyjne dotyczą tych sfer działania, które "przynoszą słabe wyniki ekonomiczne, wymagają znacznych nakładów kapitałowych lub mają podrzędne znaczenie strategiczne".

Raiffeisen Polbank to ósmy bank w Polsce (wg stanu na koniec czerwca 2014 r.). RBI podał w prezentacji wyników za 2014 rok, że działalność w Polsce przyniosła mu 84 mln euro zysku po opodatkowaniu przy 13,73 mld euro aktywów.

Sprzedaż aktywów bankowych inwestorowi strategicznemu w Polsce jest w tym momencie utrudniona przez silną aprecjację franka szwajcarskiego, wywołaną przez szwajcarski bank centralny, który uwolnił walutę. Raiffeisen Polbank ma 2,9 mld   EUR kredytów we frankach. Portfel kredytów w   CHF jest dość stabilny i na razie nie grozi mu ryzyko niewypłacalności, ale silne jest ryzyko polityczne. Przed wyborami decydenci mogą mieć coraz więcej pomysłów na pomoc frankowiczom kosztem banków, w których zaciągnęli oni kredyty. Trudno myśleć w otoczeniu takiej niepewności o jednoznacznej wycenie aktywów przed sprzedażą. Ratunkiem dla austriackiej spółki-matki może być dokapitalizowanie jej przez państwowe fundusze inwestycyjne z Singapuru czy krajów arabskich.  

źródło: pb.pl

Data publikacji: 11/02/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor1@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.