Polska nie chce przyjąć przepisów unijnych
Ministerstwo Finansów chce zastąpić rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 247 z późn. zm.) nowym - w sprawie zwolnień z podatku od towarów i usług oraz szczegółowych warunków stosowania tych zwolnień. W projekcie tego dokumentu - wbrew obawom ekspertów i przedsiębiorców - pozostało zwolnienie dotyczące sprzedaży samochodów, przy zakupie których właściciel korzystał z prawa do częściowego odliczenia podatku. Po 1 stycznia 2014 r. firmy będą mogły zbywać takie pojazdy bez VAT, tak jak obecnie. Jest też zmiana: nie będą musiały używać pojazdu co najmniej 6 miesięcy, aby skorzystać z ulgi. Transakcja będzie objęta zwolnieniem, choćby doszło do niej na drugi dzień po zakupie auta.
Zwolnienie z podatku sprzedaży rzeczy używanych zostało w ustawie dostosowane do unijnych regulacji. W nowym rozporządzeniu fiskus utrzymuje jednak niezgodną z nimi ulgę obejmującą samochody. Czy Polska powinna obawiać się sankcji ze strony UE?
Prawo unijne co do zasady pozwala przedsiębiorcy na potrącenie całego podatku zapłaconego w cenie auta - i dotyczy to bardzo obszernego katalogu pojazdów. Polska korzysta z derogacji (zgody na stosowanie wyjątku; obowiązuje do końca tego roku) - zezwala aktualnie na odliczanie nie więcej niż 60 proc. VAT i jednocześnie nie więcej niż 6 tys. zł.
W KE jest wniosek polskiego rządu o kolejną derogację (odliczenie miałoby dotyczyć maksymalnie 50 proc. VAT), ale nie został jeszcze rozpatrzony. Po jego zaakceptowaniu trzeba by było jeszcze zmienić ustawę o VAT. Jeśli do tego nie dojdzie, w życie wejdą przepisy uchwalone w 2010 r. i pozwalające na pełne odliczenie w odniesieniu do wielu samochodów, np. z kratką, vanów, dużych kombi.
Dyrektywa unijna przewiduje zwolnienie z VAT jedynie w przypadku odsprzedaży towaru, w stosunku do którego istniał całkowity zakaz odliczania VAT. - Nie ma zastosowania do przypadków, gdy prawo do odliczenia jest ograniczone, tak jak ma to miejsce w naszych przepisach krajowych.
Źródło: biznes.interia.pl
Data publikacji: 23/10/2013
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!