Kontakt
Oferta specjalna

Prognozy ZPL co do wartości rynku leasingu w Polsce

leasingobiorca.png

Wartość rynku leasingu w 2015 r. wzrośnie o 15,5 proc. do 49,5 mld zł - takie prognozy wyznaczył Związek Polskiego Leasingu. ZPL podał, że po I półroczu rynek leasingu wzrósł o 13,3 proc. rdr, a jego wartość wyniosła 24 mld zł.

Na koniec 2015 roku branża leasingowa oczekuje wzrostu na poziomie 15,5 proc. do 49,5 mld zł. W 2014 r. wartość rynku szacowana była na 42,8 mld zł.

"(...) Dynamika rynku leasingu w 2015 roku będzie zgodna z oczekiwanym wzrostem inwestycji prywatnych, szacowanym przez Związek Polskiego Leasingu na 9,6 proc. Zrównoważony wzrost gospodarczy będzie wspierał inwestycje firm. Branża leasingowa oczekuje przyspieszenia rejestracji nowych aut osobowych z 326 tys. w 2014 r. do ponad 330 tys. w br., w dużej mierze dzięki leasingowi aut z segmentu premium. (...) Mocnym czynnikiem wzrostu dla segmentu pojazdów dostawczych i ciężarowych do 3,5 tony będzie wzrost popytu krajowego szacowany na poziomie ok. 4 proc. średniorocznie w okresie projekcji" - napisano w komentarzu do prognozy.

W ocenie ekspertów ZPL założono, że rozwój rynku finansowania pojazdów ciężarowych w 2015 będzie powiązany z odbudową gospodarki strefy euro i prognozowaną dynamiką eksportu krajowego, w tym do Niemiec.

"Dynamika finansowania maszyn będzie skorelowana z przedstawionym scenariuszem rozwoju polskiej gospodarki. Wysokie wykorzystanie zdolności produkcyjnych zwiększy inwestycje firm w parki maszynowe. Spowolnienie wydatkowania funduszy unijnych w II poł. 2015, nie powinno mocno odbić się na wynikach rynku maszyn rolniczych, ponieważ finansowanie rynku agro staje się coraz bardziej niezależne od subwencji unijnych. Kontynuacja odbicia na rynku maszyn budowlanych, wspierana od II półrocza zaliczkowym wydawaniem pieniędzy pod nową perspektywę unijną" - napisano.

Związek potwierdził, co było zgodne z oczekiwaniami i dotychczasową tendencją rynkową, że finansowanie nieruchomości a pomocą leasingu nadal nie będzie miało istotnego wpływu na ogół wartości.

ZPL podał wyliczył, że w I półroczu rynek leasingu wzrósł  o 13,3 proc., a jego wartość całkowita w Polsce wyniosła 24 mld zł.

"Struktura łącznego rynku finansowania pozostaje w miarę zrównoważona. Pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony stanowią 36,8 proc. inwestycji, maszyny i urządzenia (w tym IT): 33,4 proc., transport ciężki: 26,1 proc., a nieruchomości 3 proc. Firmy korzystające z pożyczki finansują nią głównie maszyny (73 proc. udział), a w dalszej kolejności pojazdy (23,5 proc.)" - napisano.

Data publikacji: 15/08/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.