Pojazdy specjalne bez ewidencji przebiegu
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (Dz. U. z 30 maja 2014 poz. 70), które weszło w życie od 1 czerwca 2014 roku, wprowadziło nowe rozwiązanie w sprawie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Dotychczas to art. 86a ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług wskazywał, które pojazdy są zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji. Wskazane wyżej rozporządzenie wskazuje dodatkowe pojazdy, które z takiego zwolnienia mogą korzystać.
Od 1 czerwca 2014 r. obowiązkowi prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie podlegają:
- pojazdy samochodowe przeznaczone wyłącznie do odsprzedaży, sprzedaży (w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika) oraz oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze pod warunkiem, że odsprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika,
- pojazdy samochodowe wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, jeśli podatnik dla celów uproszczenia zdecyduje się korzystać z ograniczonego prawa do odliczenia podatku VAT, bądź też podatnikowi nie przysługiwało w ogóle prawo do obniżenia tego podatku, z uwagi na wykorzystywanie tych pojazdów wyłącznie do działalności zwolnionej od VAT.
- pojazdy specjalne- o przeznaczeniu:
- pomoc drogowa- ale zwolnione są tylko pojazdy, które posiadają nadwozie konstrukcyjne przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów,
- pojazd pogrzebowy- taki, który posiada więcej niż jeden rząd siedzeń albo dopuszczalną masę całkowitą równą bądź mniejszą niż 3 tony. Wcześniej już, w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 marca 2014 roku zostały wyłączone z obowiązku prowadzenia ewidencji pojazdy pogrzebowe, mające jeden rząd siedzeń i dopuszczalną masę całkowitą większą niż 3 tony,
- bankowóz- typu A i B, który ze względu na swoją konstrukcję nie będzie używany do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika. Wcześniej już, w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 marca 2014 roku z obowiązku prowadzenia ewidencji zostały zwolnione inne typy bankowozów.
Osoby, które korzystają z tych pojazdów są zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Co więcej nie mają obowiązku składania VAT-26 do naczelnika urzędu skarbowego. Nie należy jednak zapominać, że art. 86a ust. 4 pkt ustawy o VAT stanowi, że podatnicy muszą złożyć zapewnienie, że nie wykorzystują tych pojazdów do celów innych niż działalność gospodarcza, którą prowadzą.
Data publikacji: 23/06/2014
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!