Powracają wątpliwości dotyczące wpłaty wstępnej w leasingu operacyjnym
Fiskus przez wiele lat konsekwentnie twierdził, że rozliczanie wstępnej opłaty leasingowej powinno odbywać się w czasie, proporcjonalnie do okresu trwania samej umowy, a nie jednorazowo w dacie poniesienia. Dopiero pod koniec 2011 r. przyznał ostatecznie, że ukształtowaną jednolitą linię orzecznictwa NSA, odmienną od tego stanowiska, należy uwzględniać przy kwalifikowaniu do kosztów podatkowych wstępnej opłaty w leasingu operacyjnym. Jednak ogłoszenie zwycięstwa podatników w tym sporze może okazać się przedwczesne.
Resort przyznał, że wstępna opłata leasingowa powinna być zaliczana do kosztów podatkowych jednorazowo w momencie poniesienia, a nie proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu operacyjnego. Autor pisma dla uzasadnienia tej tezy przytacza argumentację sądów administracyjnych, których orzecznictwo w tej kwestii spowodowało zmianę jego podejścia do przedmiotowego zagadnienia. Wynika z niego, że wstępna opłata leasingowa ma charakter opłaty samoistnej bezzwrotnej, nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych i jest wydatkiem jednorazowym związanym wyłącznie z zawarciem umowy leasingu, od którego zależy, czy do leasingu w ogóle dojdzie. I to właśnie ten charakter omawianej opłaty determinuje sposób jej rozliczenia.
Fiskus we wskazanym piśmie podkreślił, że w przypadku, gdy w umowie leasingu nie znajduje się zapis, zgodnie z którym opłata inicjalna jest opłatą na poczet usługi wykonywanej przez okres jej trwania, to należy ją uznać za koszt jednorazowy. Nie ma wówczas podstaw, by traktować ją jako koszt, który dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy. Przyjęcie powyższego oznaczałoby, że nie ma żadnej różnicy między opłatą wstępną a jednorazową płatnością z tytułu świadczenia usługi leasingu za cały okres trwania tej umowy, uiszczoną z góry.
Wstępna opłata leasingowa ma charakter samoistny nieprzypisany do poszczególnych rat leasingowych i okresu na jaki umowa leasingu została zawarta, należałoby zastanowić się, czy jej kwota w dacie zawierania umowy leasingu powinna być zaliczona do sumy opłat, ustalonych w umowie leasingu, która powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych. Przypomnijmy, że zachowanie tego kryterium stanowi jeden z warunków do uznania umowy za tzw. leasing operacyjny, które zostało określone w stanie prawnym rozpatrywanym przez Sąd (2010 r.)
Podejmując wątek poruszony przez NSA należałoby wskazać konsekwencje przyjęcia interpretacji, zgodnie z którą wstępna opłata leasingowa z uwagi na swój charakter nie byłaby uwzględniania w sumie opłat leasingowych. W przypadku umów, w których opłata ta ma znaczną wartość mogłoby się wówczas okazać, że dla celów podatkowych nie będą one spełniać wymogów do uznania ich za umowy leasingu operacyjnego z uwagi na to, że suma opłat nie będzie odpowiadać wartości początkowej składnika będącego przedmiotem leasingu. W takiej sytuacji do ich opodatkowania należałoby zastosować przepisy dotyczące umowy najmu lub dzierżawy (art. 23l ustawy o pdof i odpowiednio art. 17l ustawy o pdop).
Taka kwalifikacja ma istotne znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do samochodów osobowych. Gdy są one używane na podstawie umowy leasingu operacyjnego, wówczas wydatki związane z ich eksploatacją stanowią koszty podatkowe w całości, a podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Natomiast przy samochodach wynajmowanych i dzierżawionych, wydatki eksploatacyjne są w kosztach limitowane ewidencją przebiegu pojazdu, której prowadzenie jest obowiązkiem podatnika. Gdy się z tego obowiązku nie wywiązuje - przedmiotowe wydatki w ogóle nie stanowią kosztu podatkowego (art. 23 ust. 5 ustawy o pdof i odpowiednio art. 16 ust. 5 ustawy o pdop).
Istnieje obawa, że gdy fiskus zauważy problem wskazany przez Sąd, wówczas rozliczanie należności związanych z leasingiem znowu stanie się przedmiotem sporów z podatnikami. W takiej sytuacji pewnym rozwiązaniem byłoby niewątpliwie zmniejszenie wartości opłaty wstępnej do minimum na konto zwiększenia miesięcznych rat bieżących. Wówczas mógłby zniknąć problem zrównania sumy opłat ustalonych w umowie leasingu z wartością początkową przedmiotu umowy.
Źródło: www.bankier.pl
Data publikacji: 02/10/2013
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!