Kontakt
Oferta specjalna

Jest szansa na odliczanie 100% VAT od firmowych samochodów osobowych

samochod1.jpg

GO-leasing rozpoczyna zbieranie podpisów pod projektem ustawy zmieniającej przepisy o podatku VAT.

31 marca 2015r. przedstawiciele GO-leasing, partnerskiej sieci brokerów leasingu rozpoczęli zbieranie pierwszego tysiąca podpisów niezbędnych do zgłoszenia do Marszałka Sejmu zawiadomienia o powstaniu inicjatywy obywatelskiej, której celem mają być zmiany w ustawie o podatku VAT, zmierzające do całkowitego zniesienia ograniczenia w odliczeniach podatku VAT od nabycia oraz użytkowania samochodów osobowych na potrzeby firm.

- Zmiany mają dotyczyć usunięcia z Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług całego art. 86a. Artykuł ten od początku istnienia ustawy ograniczał przedsiębiorców w możliwości całkowitego odliczenia VAT od nabycia a także eksploatacji samochodów osobowych – mówi Grzegorz Olszewski, dyrektor generalny GO-leasing. Wcześniej, do 1 kwietnia 2014r., przedsiębiorca który zakupił lub wziął w leasing samochód osobowy na firmę, mógł odliczyć maksymalnie 60% podatku VAT, jednak nie więcej niż 6.000 zł. Obecnie ograniczenie to wynosi 50% i nie ma górnego limitu.

- Takie ograniczenie w odliczeniu podatku VAT jest głęboko niesprawiedliwe i krzywdzące szczególnie dla tych najmniejszych przedsiębiorców – mówi Olszewski. To segment mikrofirm z uwagi na swoją liczebność (blisko 1,8 mln podmiotów) w największym stopniu przyczynia się do tworzenia produktu krajowego brutto oraz jest największym w Polsce pracodawcą – w tym sektorze zatrudnienie znajduje blisko ¾ wszystkich pracowników.

- Obecne ograniczenie w odliczeniu podatku VAT od firmowych aut osobowych wynika z błędnego założenia, że przedsiębiorcy wykorzystują samochody także dla celów prywatnych i z tego powodu przyjęto umowną granicę 50% odliczenia. Tymczasem właściciele szczególnie małych firm są tak naprawdę przedsiębiorcami przez 24 godziny na dobę – stwierdza Grzegorz Olszewski. W tych trudnych i bardzo konkurencyjnych czasach, biznesmeni muszą nieustannie myśleć o rozwoju swoich firm, a także podejmować przeróżne działania – także w czasie umownie uznawanym za wolny od pracy, np. w weekendy, święta czy wieczory.

Samochód jest dla właścicieli firm podstawowym narzędziem przemieszczania się i docierania do klientów, kontrahentów, hurtowni czy nawet supermarketów. - Pełni taką samą funkcję w komunikowaniu się jak np. telefon komórkowy czy laptop. Jeśli od zakupu i użytkowania tych urządzeń można odliczać 100% VAT, to z jakiego powodu ma być to ograniczane przy używaniu samochodów osobowych? – pyta Olszewski.

W Polsce działa blisko 1,8 mln mikroprzedsiębiorców. Przedstawiciele GO-leasing nie mają wątpliwości, że zebranie wymaganych do złożenia w sejmie 100 tys. podpisów nie powinno sprawić większego problemu.

– Obecnie projekt zmiany ustawy jest konsultowany w 2 kancelariach prawnych. Według wstępnych opinii prawników, projekt zmian jest zgodny z konstytucją oraz przepisami unijnymi – mówi Grzegorz Olszewski. Do połowy kwietnia powinniśmy mieć przygotowaną ostateczną wersję projektu wraz z uzasadnieniem. Do 4 maja, po zebraniu wymaganego 1000 podpisów, planujemy zgłosićdo Marszałka Sejmu zawiadomienie o powstaniu inicjatywy obywatelskiej.Następnie po wydaniu postanowienia o przyjęciu zawiadomienia przez Marszałka Sejmu (lub w razie odmowy przez Sąd Najwyższy) w ciągu 3 miesięcy trzeba będzie zebrać 100 tys. podpisów. Grzegorz Olszewski twierdzi, że sieć GO-leasing będzie potrzebować na to ok. 1 miesiąca. Od daty wniesienia projektu ustawy w ciągu 3 miesięcy musi odbyć się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy.

nk

Osoby zainteresowane zbieraniem podpisów pod petycją prosimy o kontakt na adres partnerzy@go-leasing.pl

Data publikacji: 01/04/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.