Nowy projekt w sprawie akcyzy 2017 r. - nowe wyliczenia
Ministerstwo Finansoów wprowadziło klika istotnych zmian do niedawno opublikowanego projektu o którym pisaliśmy w artykule Zmiany w Akcyzie 2017 r. Zwraca uwagę pozostawienie w tabeli ze stawkami bazowymi akcyzy tylko norm emisji spalin, bez przypisania im konkretnych lat. Dlaczego dokonano tej zmiany?
W przypadku wielu samochodów z okresu przejścia pomiędzy kolejnymi normami euro lata produkcji nie są zgodne z normą. Auta wcześniej niż przewiduje norma spełniały jej wymagania. Podanie roku i normy byłoby konfliktowe. Wybrano wersję bardziej korzystną dla płatnika – tłumaczy nam senator Grzegorz Peczkis.
W samym tekście ustawy jest natomiast mowa, że norma euro 6 dotyczy aut zarejestrowanych po raz pierwszy w 2016 i później, euro 5 –od 2010 do 2015, euro 4 – od 2005 do 2009 r., a euro 3 lub wcześniejsze - od 2004 roku i wcześniej. Z jednym ważnym zastrzeżeniem: w przypadku, gdy norma emisji spalin nie jest zgodna z rokiem pierwszej rejestracji samochodu „podatnik dołącza do deklaracji podatkowej wyciąg ze świadectwa homologacji”.
Źródło: samar.pl
W stosunku do opisywanej przez nas poprzedniej wersji akcyzy, zmiany wprowadzono także do tabeli deprecjacji. Pojawił się w niej nowy wiersz wskazujący, że w przypadku samochodów zarejestrowanych mniej niż miesiąc wcześniej, stawka deprecjacji wynosi zero.
Źródło: samar.pl
W projekcie ustawy pojawiła się ponadto tabela z tzw. dodatkowym współczynnikiem deprecjacji (DD) ustalonym w zależności od stopnia „ponadnormatywnej utraty wartości samochodu w stosunku do współczynnika deprecjacji”. Ów „stopień” ma być ustalany po zasięgnięciu opinii powołanego z urzędu biegłego. Opina ma uwzględniać przebieg danego samochodu, jego stan techniczny, rok produkcji oraz wyposażenie. Koszty powołania biegłego ma ponosić podatnik.
P = S x [1-(D+DD)], gdzie:
P - kwota akcyzy wyrażona w polskich złotych
S - stawka bazowa akcyzy
D - współczynnik deprecjacji
DD – dodatkowy współczynnik deprecjacji
Źródło: samar.pl
Projekt zwalnia z akcyzy motocykle, autobusy oraz pojazdy zabytkowe. W przypadku hybryd (bez względu na ich rodzaj) obliczona wartość należnej akcyzy ma być pomniejszana o 20 proc. Akcyza nie będzie także uiszczana od samochodów z silnikami elektrycznymi. W projekcie ustawy nie ma jednak mowy o zwolnieniu od podatku. Po prostu na potrzeby podatkowe z definicji samochodu (pojazdy do 3, 5 tony) wyłączono… auta na prąd. Tym samym nie będzie od nich pobierany ten podatek.
Źródło artykułu: samar.pl
Data publikacji: 01/12/2016
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!