Małe firmy w roku 2014 – wyniki badań
Grupa Idea Banku przedstawiła nowe wyniki badań prowadzonych wśród przedsiębiorców z segmentu małych przedsiębiorstw. Jak się okazało, miniony rok otrzymał wiele negatywnych opinii od osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Tylko ¼ przedsiębiorców oceniła 2014 jako rok, w którym gospodarka rozwijała się szybciej – w porównaniu do ubiegłych lat. Natomiast 29 % ankietowanych mówi o spowolnieniu. Pomimo słabej oceny gospodarki, ponad połowa firm zadeklarowała wzrost obrotów w porównaniu do 2013 roku.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, PKB w I kwartale roku 2014 wzrósł o 3,4%, w II kw. – o 3,5%, a w III i IV – po 3,3% (licząc do analogicznego kwartału roku poprzedniego). Takie wyniki przewyższają te z 2013 roku. Respondenci ocenili zrost gospodarczy w następujący sposób:
Co ciekawe, obniżenie satysfakcji wśród przedsiębiorców wystąpiło dopiero w ostatnim kwartale roku. Dane GUS natomiast nie wykazują jakichkolwiek czynników wpływających spowalniająco na rozwój gospodarki w ostatnich trzech miesiącach 2014 roku. Jeśli chodzi natomiast o wstępne oczekiwania przedsiębiorców, które są podawane pod koniec 2013 roku, w celu oceny 2014, aż 59 % właścicieli firm oczekiwało przyspieszenia gospodarki – to o 31 % więcej, niż wyszło w tegorocznych badaniach oceniających miniony rok.
Badania Idea banku wykazały jednak ciekawe zjawisko – pomimo niskiej oceny gospodarki naszego kraju, przedsiębiorcy odnotowali wzrost własnych obrotów w roku 2014. Wnioskować więc można, że właściciele firm dostosowali się do trudnej sytuacji na rynku polskim i wykorzystywali najlepsze momenty na inwestycje. Aż 50,5% wykazało dodatnie wyniki finansowe.
Obroty firm w 2014 roku
Interesujące jest porównanie tych odpowiedzi z prognozami, jakie mali przedsiębiorcy formułowali pod koniec roku 2013. Jak się okazuje, różnica procentowa jest niewielka i wynosi tylko 2 %. Większe różnice natomiast możemy zaobserwować wśród osób, które liczyły na stabilizację przychodów (w rzeczywistości było ich mniej) oraz wśród firm, które obawiały się redukcji wpływów (badania wykazały zwiększenie tej grupy).
Firmy nastawione na rozwój orientują się na rynku i realizują własną strategię działania w sposób skuteczny. Natomiast przedsiębiorcy, którzy wierzyli w stabilizację gospodarki nie wybrnęli z tego korzystnie – możliwe, iż jest to wynik małej znajomości rynku albo braku pomysłów na dalsze inwestycje. W konsekwencji są oni wyprzedzani przez bardziej dynamiczne firmy.
Zauważono również większy popyt na kredyty – co także ma związek z dobrym systemem zarządzania firm pomimo trudnej sytuacji na rynku. Tylko 37 % firm zadeklarowało brak chęci skorzystania z kredytów. Pozostali natomiast zainwestowali pieniądze w zakup nowych środków trwałych bądź ich modernizację.
Inwestycje w środki trwałe w 2014 roku
Małe firmy standardowo deklarowały nowe inwestycje w samochody służbowe – aż 29 % ankietowanych zaznaczało takie odpowiedzi na koniec ubiegłego roku. Na drugim miejscu znalazł się sprzęt, potrzebny do działalności gospodarczej, na którego zakup zdecydowało się 19,5%, a na trzecim – wyposażenie biura, które zakupił co 7 badany. Zaobserwować możemy także zwiększający się odsetek firm korzystających z kredytów.
Mikrofirmy na rynku kredytowym w 2014 roku
Z badań wynika także ciekawy wniosek związany z zatrudnieniem. Obniżające się nastroje wśród przedsiębiorców wywołały w 9 % zwolnienia w firmie. Natomiast tylko 18 % ankietowanych zadeklarowało przyjęcie nowych pracowników. Trzeba jednak w tym przypadku pamiętać, że liczba ta określa chęci i gotować firm dostosowaną do być może przyszłych warunków na rynku – jeśli nie będzie konieczności zatrudnienia, ten odsetek zmaleje.
Od dłuższego czasu odsetek przedsiębiorców, deklarujących utrzymanie swoich cen na niezmienionym poziomie, utrzymuje się powyżej poziomu 75% (tylko raz, w IV kw. 2013 r., spadł do 74% na fali notowanego wówczas ożywienia w gospodarce i wzrostu sprzedaży detalicznej). Jak wykazują badania, chęci związane z podwyższaniem cen są duże, natomiast w rzeczywistości się to nie sprawdza. W 2014 roku tylko 15 % firm opracowało system podwyższania cen, który utrzymał się na stałe, natomiast 7 % przedsiębiorców podwyższył ceny, a następnie musiał je obniżyć by odnaleźć się z powrotem na rynku.
Zmiany cen w 2014 roku
Źródło infografik i danych: Grupa Idea Banku
Data publikacji: 03/03/2015
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!