Kontakt
Oferta specjalna

Liczy się moment zakupu paliwa a nie wystawienia faktury

gas-99076-1280.png

Do 1 lipca 2015 roku właściciele samochodów osobowych wykorzystywanych do celów działalności gospodarczej i celów prywatnych, nie mogli odliczać VAT-u od zakupów paliwa. 50 proc. odliczenie kwoty VAT naliczonego było możliwe w związku z ponoszonymi przez nich wydatkami związanymi z eksploatacją pojazdów. Od 1 lipca tego roku przedsiębiorcy jeżdżący samochodem osobowym przeznaczonym do tzw. celów mieszanych, będą mogli od faktur za paliwo odliczyć połowę zapłaconego VAT-u.

W związku ze zmianami jakie mają miejsce od 1 ipca 2015 roku fisku szczególnie będzie stosował kontrole, w zwązku z tym że nie można odliczyć VAT od paliwa do auta użytkowanego do celów mieszanych, kupionego przed 1 lipca 2015 r., nawet jeżeli faktura zostanie wystawiona później.

Moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy to moment zakupu.Jeżeli zatem przedsiębiorca kupi je do 30 czerwca 2015 r., to bez względu na to, że faktura została wystawiona np. 4 lipca, prawo do odliczenia podatku nie będzie mu przysługiwało.

Ministerstwo dodaje, że wynika to z tego, iż obowiązek podatkowy u sprzedawcy w tej sytuacji powstanie przed 1 lipca. Data wystawienia faktury nie ma bowiem znaczenia dla ustalenia prawa do odliczenia, wpływa jedynie na moment jego zrealizowania.

Dodatkowo – tak jak w przypadku innych wydatków związanych z autami – warunkiem odliczenia VAT jest zgodność zakupu ze stanem rzeczywistym. A to oznacza, że ilość zakupionego paliwa powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w przebiegu służbowego auta.

Resort zapowiada, że fiskus będzie kontrolował wykorzystywanie paliwa, zwłaszcza nabywanego po 1 lipca.

Data publikacji: 26/06/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.