GOnews: Ministerstwo o najmie samochodu osobowego w kosztach firmy
Ogłoszona niedawno nowelizacja modyfikująca ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2159) rodzi wiele wątpliwości w zakresie nowych mechanizmów limitowania wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi przez podatników na podstawie umów najmu. Na podatników będących stronami powyższych umów nałożono bowiem obowiązek wyodrębnienia części czynszu, która stanowi spłatę wartości początkowej.
W związku z tym złożono interpelację (nr 29331) do ministra finansów w sprawie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych.
Szanowna Pani Minister!
Ogłoszona niedawno nowelizacja modyfikująca ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2018 poz. 2159) rodzi wiele wątpliwości w zakresie nowych mechanizmów limitowania wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi przez podatników na podstawie umów najmu. Na podatników będących stronami powyższych umów nałożono bowiem obowiązek wyodrębnienia części czynszu, która stanowi spłatę wartości początkowej.
W związku z faktem zgłaszanych wątpliwości interpretacyjnych w opisanym zakresie pragnę skierować do Pani Minister następujące pytania:
- Jaki mechanizm należy zastosować dla wyznaczenia części czynszu za korzystanie z samochodu, która będzie uznawana za spłatę wartości początkowej w przypadku umów niebędących leasingiem w rozumieniu przepisów podatkowych (np. umowy najmu zawarte na okres przekraczający sześć miesięcy)?
- Jaką część wartości wynikającej ze znowelizowanego art. 16 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (i odpowiednio art. 23 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) powinna być przyporządkowana do czynszów za poszczególne miesiące używania pojazdu na podstawie umów wymienionych w powyższych przepisach?
- Do jakiej wartości należy odwołać się w przypadku umów opisanych w pytaniu nr 2, jeśli wykorzystywane na ich podstawie samochody nie są objęte ubezpieczaniami dobrowolnymi lub też są objęte ochroną wynikającą z kilku polis ubezpieczeniowych, w których wartości przyjęte dla celów ubezpieczenia są różne?
Poseł Stanisław Pięta
4 lutego 2019 r.
Odpowiedź na interpelację nr 29331 w sprawie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych
Szanowny Panie Marszałku,
odpowiadając na interpelację nr 29331 „w sprawie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych?, dotyczącą zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wykorzystaniem samochodów osobowych na podstawie umów najmu uprzejmie wyjaśniam.
Odnosząc się do pytania 1 dotyczącego stosowania „mechanizmu dla wyznaczenia części czynszu za korzystanie z samochodu, która będzie uznawana za spłatę wartości początkowej w przypadku umów niebędących leasingiem w rozumieniu przepisów podatkowych (np. umowy najmu zawarte na okres przekraczający sześć miesięcy)? należy mieć na uwadze przepisy art. 23 ust. 5c i art. 23a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z poźn. zm.), zwanej dalej „ustawą PIT?, oraz przepisy art. 16 ust. 5c w związku z art. 17a pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą CIT?.
Przepisy powyższe stanowią, iż w przypadku samochodu osobowego oddanego do używania na podstawie umowy leasingu, ograniczenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości opłat w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 pozostaje do wartości samochodu będącego przedmiotem umowy, stosuje się do tej części opłaty, która stanowi spłatę wartości początkowej samochodu.
Ustawa nie zawiera w tym zakresie szczególnej regulacji odnoszącej się do umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W konsekwencji, możliwe wydaje się rozwiązanie, że przy umowie najmu zawartej na okres przekraczający sześć miesięcy, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy PIT (odpowiednio art. 16 pkt 49a ustawy CIT), do całej opłaty z tytułu czynszu wynikającej z umowy najmu stosuje się ograniczenie wynikające z tych przepisów.
Natomiast odpowiadając na pytanie 2 „Jaka część wartości wynikającej ze znowelizowanego art. 16 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (i odpowiednio art. 23 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) powinna być przyporządkowana do czynszów za poszczególne miesiące używania pojazdu na podstawie umów wymienionych w powyższych przepisach?”, należy stwierdzić, iż kwestie takie powinna co do zasady regulować umowa zawarta pomiędzy stronami. Oczywiście przy założeniu, że chodzi o umowy najmu, dzierżawy lub inne umowy o podobnym charakterze, o których mowa w art. 23 ust. 5d ustawy PIT (odpowiednio art. 16 ust. 5d ustawy CIT).
W przypadku pytania 3 „Do jakiej wartości należy odwołać się w przypadku umów opisanych w pytaniu nr 2, jeśli wykorzystywane na ich podstawie samochody nie są objęte ubezpieczeniami dobrowolnymi lub też są objęte ochroną wynikającą z kilku polis ubezpieczeniowych, w których wartości przyjęte dla celów ubezpieczenia są różne?”, w mojej ocenie, w takiej sytuacji należy przyjąć wartość rynkową samochodu osobowego. Należy bowiem pamiętać, że w przypadku objęcia ochroną ubezpieczeniową samochodu osobowego wynikająca z kilku polis, w zakresie ubezpieczeń majątkowych, możemy wyłącznie otrzymać odszkodowanie odpowiadające wartości poniesionej szkody (stracie, którą doznaliśmy w następstwie zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową) a nie wielokrotność odszkodowań odpowiadającej liczbie polis, stosownie do art. 824.1 Kodeksu cywilnego.
W sprawach będących przedmiotem zapytania Ministerstwo Finansów zamierza wydać objaśnienia podatkowe.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów
Filip Świtała
Warszawa, 10 kwietnia 2019 r.
Data publikacji: 29/04/2019
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!