Kontakt
Oferta specjalna

GOnews: Część odsetkowa raty leasingowej nie jest limitowana

croppedimage150150 go news ico20
    • Czekając na objaśnienia Ministerstwa finansów odnośnie zasad rozliczenia samochodów, pojawiają się interpretacje indywidualne
    • Przedsiębiorca wrzuci w podatkowe koszty tylko część raty za luksusowy samochód
    • Ograniczenie dotyczy tylko spłaty jego wartości


Zgodnie z nowymi zasadami rozliczania firmowych samochodów, jeśli przedsiębiorca wziął w tym roku w leasing auto o wartości ponad 150 tys. zł., do kosztów podatkowych zaliczy tylko część rat. Dyrektor KIS wyjaśnił, że ograniczenie to dotyczy jedynie części kapitałowej raty leasingowej. Część odsetkowa raty nie jest limitowana i można ją w całości rozliczyć w podatkowych kosztach (interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.545. 2018.2.MR).

Podatnik pyta...

Podatnik zwrócił się o interpretację przepisów do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Jest wspólnikiem w kancelarii doradczej. Chce na potrzeby działalności wyleasingować samochód osobowy, którego wartość przekracza 150 tys. zł. Rata leasingowa składa się z części odsetkowej i kapitałowej. Oferta dealera obejmuje też pakiet darmowych przeglądów w okresie gwarancji. Inne koszty używania auta będą skalkulowane odrębnie.

1. Czy w przypadku nabycia samochodu osobowego sfinansowanego kredytem odsetki będą w 100% koszt uzyskania przychodu? 
2. Czy w przypadku zawarcia umowy leasingu część odsetkowa raty leasingowej będzie w 100% kosztem uzyskania przychodu? 
3. Czy składka na ubezpieczenie AC w przypadku zawarcia umowy leasingu w sytuacji, gdy będzie ona płacona przez Wnioskodawcę (nie będzie składnikiem części raty) będzie limitowana jedynie zgodnie z przepisami art. 23 ust. 1 pkt 47 u.p.d.o.f.? 
4. Czy składka na ubezpieczenie OC w przypadku zawarcia umowy leasingu w sytuacji, gdy będzie ona płacona przez Wnioskodawcę (nie będzie składnikiem części raty) będzie w 100% kosztem uzyskania przychodu?

..Dyrektor KIS odpowiada

Według urzędu, nowe ograniczenia dotyczą tylko tej części opłaty, która stanowi spłatę wartości samochodu osobowego. Część odsetkowa raty nie jest limitowana. Można ją w całości rozliczyć w podatkowych kosztach (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr0115-KDIT3.4011.545. 2018.2.MR).


A ubezpieczenie?

Według interpretacji KIS zakup polisy nie jest wydatkiem na używanie auta. Nie wchodzi do 75 proc. limitu kosztów, o którym mówi art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT. Składki można więc rozliczyć w 100 proc. Jedyne ograniczenie (z innego przepisu, konkretnie art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PIT) dotyczy autocasco. Ale tylko wówczas, gdy wartość samochodu przekracza 150 tys. zł. Inne ubezpieczenia, np. OC albo NNW, zaliczamy do kosztów w całości bez względu na to, na ile wyceniono nasze auto.Warto wiedzieć więcej:

Fiskus polubił auta. Mamy korzystne dla firm wyjaśnienia MF

Firmowy wóz z odliczeniami

Data publikacji: 07/03/2019

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.