Kontakt
Oferta specjalna

Klienci firm leasingowych mogą od razu wrzucać wstępną opłatę w koszty

firmy-leasingowe-oplata-wstepna.jpg

Przedsiębiorca, który zapłaci firmie leasingowej opłatę wstępną, jako warunek zawarcia umowy leasingu, może wrzucić ją od razu w koszty podatkowe, a nie rozliczać z poszczególnymi ratami leasingowymi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Przypadek związany jest z informacjami przekazanymi przez Izbę Skarbową w Poznaniu dla jednego z lokalnych przedsiębiorców. Mężczyzna stwierdził że bez opłaty wstępnej nie mógłby skorzystać z formy leasingu dlatego całościowo chciałby uznać go jako koszt uzyskania przychodu i jednocześnie dzięki temu znacząco obniżyć sobie podatek do zapłacenia w danym miesiącu. Izba skarbowa  stwierdziła co innego - uznała, że przedsiębiorca ma rozliczać czynsz inicjalny proporcjonalnie do spłacanych rat leasingowych. Argumentowała, że jednorazowe opłaty wstępne dotyczą całego okresu, na jaki zawarto umowę leasingu i dlatego należy je rozliczać stopniowo.

Mężczyzna złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, a sąd przyznał mu rację. Zdaniem sądu opłata wstępna odnosi się do całej działalności gospodarczej przedsiębiorcy, a nie do konkretnego przychodu, dlatego powinna być jednorazowo zaliczona do kosztów podatkowych. Czynsz inicjalny jest niezależny od rat leasingowych, jest konieczny dla zawarcia umowy leasingu i jest zapłacony jeszcze przed wydaniem przedmiotu leasingu - zauważył WSA.

Izba Skarbowa zaskarżyła ten wyrok do NSA, ale Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę .

Źródło: biznes.interia.pl

 

Data publikacji: 06/05/2013

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.