Klienci firm leasingowych mogą od razu wrzucać wstępną opłatę w koszty
Przedsiębiorca, który zapłaci firmie leasingowej opłatę wstępną, jako warunek zawarcia umowy leasingu, może wrzucić ją od razu w koszty podatkowe, a nie rozliczać z poszczególnymi ratami leasingowymi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Przypadek związany jest z informacjami przekazanymi przez Izbę Skarbową w Poznaniu dla jednego z lokalnych przedsiębiorców. Mężczyzna stwierdził że bez opłaty wstępnej nie mógłby skorzystać z formy leasingu dlatego całościowo chciałby uznać go jako koszt uzyskania przychodu i jednocześnie dzięki temu znacząco obniżyć sobie podatek do zapłacenia w danym miesiącu. Izba skarbowa stwierdziła co innego - uznała, że przedsiębiorca ma rozliczać czynsz inicjalny proporcjonalnie do spłacanych rat leasingowych. Argumentowała, że jednorazowe opłaty wstępne dotyczą całego okresu, na jaki zawarto umowę leasingu i dlatego należy je rozliczać stopniowo.
Mężczyzna złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, a sąd przyznał mu rację. Zdaniem sądu opłata wstępna odnosi się do całej działalności gospodarczej przedsiębiorcy, a nie do konkretnego przychodu, dlatego powinna być jednorazowo zaliczona do kosztów podatkowych. Czynsz inicjalny jest niezależny od rat leasingowych, jest konieczny dla zawarcia umowy leasingu i jest zapłacony jeszcze przed wydaniem przedmiotu leasingu - zauważył WSA.
Izba Skarbowa zaskarżyła ten wyrok do NSA, ale Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę .
Źródło: biznes.interia.pl
Data publikacji: 06/05/2013
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!