Problem dwóch polis OC w jednym czasie
Kilka lat temu w Polsce istniał przymus opłacania składki na przedłużone na kolejny rok ubezpieczenie OC pojazdu, jeśli klient nie wypowiedział umowy przed końcem okresu trwania ochrony ubezpieczeniowej. Takie zasady obowiązywały nawet wówczas, gdy kierowca zawarł kolejną umowę ubezpieczenia OC w innym towarzystwie. Dziś już ta nie jest.
Polisa OC przedłużona automatycznie
Podstawą wypowiedzenia umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ustawa o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Umowę można wypowiedzieć na piśmie, jeśli została zawarta w trybie art. 28 ust 1 wspominanej ustawy. Artykuł ten określa, że umowa OC może zostać wypowiedziana, kiedy posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa OC komunikacyjnego została zawarta, nie powiadomił na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, a firma ubezpieczeniowa zgodnie z prawem przedłużyła okres trwania umowy automatycznie, na kolejne 12 miesięcy.
Upraszczając, umowa OC może zostać wypowiedziana, jeśli została ona przedłużona przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe na kolejny rok, z uwagi na brak jej wypowiedzenia przez klienta.
Jeśli więc klient zawarł nową polisę OC pojazdu i nie wypowiedział wcześniejszej, która została przedłużona, ma dwa ubezpieczenia jednocześnie. Może wypowiedzieć przedłużoną umowę OC, choć musi liczyć się z tym, że firma ubezpieczeniowa będzie prawdopodobnie żądała zapłaty składki ubezpieczeniowej za okres, przez który ponosiła odpowiedzialność ubezpieczeniową.
Umowa na odległość
Alternatywną możliwością rozwiązania umowy OC dysponują kierowcy, którzy zawarli polisę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Według obowiązujących przepisów ustawy o prawach konsumenta, mają oni możliwość odstąpienia od danej umowy w ciągu 30 dni od dnia poinformowania o zawarciu jej lub od dnia potwierdzenia tychże informacji. Ubezpieczyciel może przy tym żądać wynagrodzenia wyłącznie za okres, w którym rzeczywiście klient był ubezpieczony.
Wypowiedzenie umowy OC
W przypadku, gdy dwie umowy OC klient zawarł w innym trybie, niż wskazane powyżej, będzie musiał ponieść finansowe konsekwencje swojego zaniedbania. Może wypowiedzieć jedną z umów na piśmie, wysyłając dokument za pośrednictwem Poczty Polskiej. Liczy się przy tym data wysłania listu.
Data publikacji: 11/06/2015
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!