Czy samochody wodorowe to już konieczność?
Zasoby ropy naftowej nie są nieskończone. Przewiduje się, że w przeciągu najbliższych 40-50 lat ulegną one wyczerpaniu. Zaczęto więc szukać nowych rozwiązań oraz źródeł do napędzania pojazdu. Nową erę mają zapoczątkować samochody wodorowe, których popularność ma się już niedługo zwiększyć.
Na popularność samochodów wodorowych będzie mieć wpływ na pewno infrastruktura oraz poziom jej rozwoju. Tego rodzaju pojazdy będą wymagały sieci specjalnych stacji wyposażonych w wodór.
Podobne początki popularności miały pojazdy hybrydowe, które musiały czekać 15 lat aż zostaną docenione na rynku technologii. Dlatego właśnie adaptacja nowych rozwiązań wodorowych będzie wymagała również czasu.
Według przedstawiciela japońskiego koncernu Toyota Yoshikazu Tanaka do roku 2020 planuje się sprzedaż około 30 tysięcy samochodów wodorowych rocznie. Początkowo nie osiągnie ona poziomu sprzedaży hybryd jednak wszystko leży w rękach rynku i popytu na produkt. Jak przypomina przedstawiciel japońskiego koncernu prace związane z rozwiązaniami wodorowymi rozpoczęły się już od roku 1992. Toyota Mirai to model jeden z dwóch pierwszych seryjnie produkowanych samochodów ze wspomnianymi wyżej rozwiązaniami oraz drugi, południowokoreański Hyundai ix35 Fuel Cell.
Producent zapewnia, iż dystrubutorzy wodoru są wyposażone w specjalną blokadę, która zabezpiecza przed nieprawidłowym podłączeniem a ponadto sprawdza czy pomiędzy dystrybutorem a zbiornikiem pojazdu nie występuje nieszczelność. W trakcie tankowania wodorem czujniki dystrybutora dodatkowo analizują tempo pompowania aby nie doszło do przegrzania.
Wodór jest materiałem pozyskiwanym z wielu źródeł m.in. z odpadów komunalnych, gazu ziemnego a nawet energii słonecznej, wodnej czy wiatrowej. Wodór może być wykorzystywany do napędzania samochodów na dwa sposoby. W pierwszym z nich można go stosować jako paliwo w tradycyjnym silniku, bądź też wykorzystywać w ogniwach paliwowych do uzyskania energii, która napędza silnik elektryczny. Energia, która zasila silnik elektryczny powstaje w ogniwach paliwowych znajdujących się wewnątrz pojazdu. Schemat działania samochodu z ogniwem paliwowym nie jest skomplikowany. Najpierw wodór zostaje doprowadzony ze zbiornika do ogniwa, gdzie dopływa także powietrze przy pomocy turbosprężarki. Następnie odbywa się przekaz prądu stałego z ogniwa do przetwornicy trakcyjnej, gdzie zmienia się on w prąd zmienny i przechodzi dalej do silnika indukcyjnego. W końcowym etapie jest przekazanie momentu obrotowego na koła pojazdu. Ciekawostką jest, że produktem ubocznym pracy ogniw jest nic innego jak woda destylowana. Dodatkową zaletą takich samochodów jest brak negatywnego wpływu na środowisko, gdyż samochody FCV nie emitują szkodliwych substancji.
Data publikacji: 30/10/2015
Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!
888 444 001
Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?
Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!