Kontakt
Oferta specjalna

Zmieniając sposób wykorzystywania pojazdu należy dokonać korekty VAT odliczonego przy jego nabyciu

car-604019-2.jpg

Jeśli podatnik nabywa samochód wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej i odliczający z tego tytułu całą kwotę VAT, zmieni okresowo sposób wykorzystywania pojazdu na mieszany, a później powróci do wcześniejszego stanu rzeczy, to będzie zobowiązany do korekty VAT odliczonego. Korekta jest obowiązkowa. Podatnik powinien dokonać korekty zmniejszającej kwotę podatku odliczonego w ramach deklaracji VAT-7 za miesiące, w którym samochód zmieni przeznaczenie na cele mieszane. Po powrocie do wykorzystywania pojazdu tylko do celów działalności gospodarczej podatnik będzie uprawniony do dokonania korekty zwiększającej kwotę podatku doliczonego w ramach deklaracji VAT-7 za dany miesiąc.

Korekty VAT odliczonego przy nabyciu pojazdu znajdują zastosowanie w przypadku zmiany sposobu wykorzystywania pojazdu, jeśli nastąpiła ona w tzw. okresie korekty, który trwa:

  • 60 miesięcy (5 lat) licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy z wyjątkiem pojazdów o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 tys. zł,
  • 12 miesięcy, licząc od miesiąca w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy - w przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 tys. zł. 

Przepisy ustawy o VAT przewidują dwa rodzaje korekt:

  • korektę zmniejszającą (obowiązkową),
  • korektę zwiększającą kwotę podatku odliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu pojazdu samochodowego (fakultatywną).

Data publikacji: 24/07/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.