Kontakt
Oferta specjalna

Rząd planuje dopłacać do zakupu nowych aut!

264963a5b987b1-540-210-0-98-729-2.jpg

Wicepremier Janusz Piechociński, aby zmniejszyć średni wiek naszych pojazdów, który jest już bardzo wysoki, planuje zachęcić Polaków do kupowania nowych aut. Takie zmiany zostały już sprawdzone na Zachodzie, nie ma jednak żadnej pewności, że tego typu rozwiązania sprawdzą się również w naszym kraju. Czy wicepremierowi i ministrowi gospodarki uda się odświeżyć zawartość naszych garaży? Na razie jednak nie ma żadnych informacji, jak miałby wyglądać program dopłat.

Od kiedy dołączyliśmy do UE liczba sprowadzanych z Europy używanych aut stale rośnie.  Tylko w 2012 roku do Polski przyjechało (lub zostało przywiezionych na lawetach) 700 tysięcy takich aut. Taka sytuacja spowodowała spadek cen pojazdów na rynku wtórnym.  

Według Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów, Polska pod względem zmotoryzowania (ilości samochodów w przeliczeniu na mieszkańców) nie odstaje od krajów zachodniej Europy i innych rozwiniętych państw. Już w 2010 roku średnia liczba samochodów na 1000 mieszkańców w Polsce (486) była wyższa niż średnia w Europie (456), w USA (424) i w Japonii (456).

Co jest więc naszym problemem? Statystyki wskazują, że samochody Polaków są zwyczajnie starej daty. W 2012 roku 78 % zarejestrowanych pojazdów miało więcej niż 10 lat – większość z nich 12, niektóre nawet 16 lat. Oznacza to, że nasze samochody nie są wystarczająco nowoczesne, a wiele z nich stanowi zagrożenie na drogach.

Dlaczego warto zmienić auto na nowe? Oprócz korzyści związanych z użytkownikiem auta, takich jak jego komfort, wygoda, poprawa jakości życia, podkreśla się również fakt, związany z bezpieczeństwem na drodze.  Nowy samochód musi posiadać lepsze hamulce, systemy wspomagające prowadzenie, poduszki powietrzne – a to wszystko ma zapobiegać wypadkom drogowym. Wspomnieć należy też o kwestiach ekologicznych – dzięki coraz bardziej restrykcyjnym normom wdrażanym w Unii Europejskiej, nowe samochody są coraz bardziej ekologiczne. Poza tym w motoryzacji coraz mocniej zaznaczają się trendy redukcji masy pojazdów i downsizingu (czyli projektowaniu silników o coraz mniejszej pojemności bez strat w ich parametrach, takich jak moc czy moment obrotowy), co sprawia, że samochód spala mniej paliwa. A to ma bezpośrednie odzwierciedlenie w kosztach eksploatacji.

Takie rozwiązania były już stosowane na Zachodzie. Angela Merkel wprowadziła w 2009 roku tak zwaną „premię środowiskową”, dla osób, które ze złomują samochód, którego wiek przekraczał 9 lat. Chciała w ten sposób wesprzeć niemieckie koncerny samochodowe.  Podobne rozwiązania wprowadzano także w USA, gdzie przemysł motoryzacyjny był w jeszcze większej zapaści (General Motors musiał nawet ogłosić bankructwo). Amerykanie dostawali dopłaty za wymianę starego, paliwożernego samochodu na nowy, dużo oszczędniejszy model.

Dlaczego my nie kupujemy nowych samochód? Zwyczajnie nas nie stać, dlatego, aby dopłata wicepremiera miała rację bytu, musi wynosić więcej niż kilka tysięcy złotych.  Powód jest prosty, – szybki spadek wartości  auta błyskawicznie udaremni próby odmłodzenia samochodów Polaków. Dużo łatwiej wspierać przedsiębiorców – ci, poza odliczeniem VAT, mogą dokonywać amortyzacji lub wrzucać w koszty raty leasingu, co skłania do inwestycji w nowe auta. Na razie nie wiemy, jak zakończy się sytuacja, musimy czekać na szczegóły programu i wtedy realnie ocenić jego szanse.

źródło: bankier.pl

Data publikacji: 21/02/2014

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor1@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.