Kontakt
Oferta specjalna

Wzrost w branży leasingowej po III Q 2016

Związek Polskiego Leasingu opublikował raport z rynku leasingu po III kwartale 2016 r. Po raz kolejny okazało się, że rynek rośnie w siłę, gdyż sfinansował już przedmioty o łącznej wartości 42 mld zł, co w konsekwencji doprowadziło do oceny wzrostu wartości rynku na 17,1% mierząc rok do roku.

Struktura rynku pozostaje zrównoważona: pojazdy lekkie, maszyny, transport ciężki, ale nadal z mniejszym niż w Europie Zachodniej udziałem nieruchomości. 
Dokładne dane ZPL wyliczył na:
- pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 t. - 41%
- transport ciężki - 30,6%
- maszyny i urządzenia w tym IT - 26,6%

Segment maszyn i urządzeń ( łącznie z IT) po trzech kw. 2016r. odnotował ujemną -5,9 proc. dynamikę, głównie za sprawą niższego niż w ubiegłym roku, finansowania udzielonego na maszyny rolnicze, co należy wiązać z końcem perspektywy UE na lata 2007-2013 i oczekiwaniem na nową perspektywę finansową. Łączne finansowanie udzielone przez leasingodawców na maszyny i urządzenia oraz sprzęt IT od stycznia do końca września br. wyniosło 11,2 mld zł (w tym samym okresie ubiegłego roku było to 11,9 mld zł).
Dużo mniejszy wpływ na wyniki branży leasingowej miał sektor nieruchomości, którego udział w strukturze finansowania przedmiotów wynosi 0,6%. Wartość finansowania nieruchomości na koniec trzeciego kwartału 2016 r. wyniosła 0,5 mld zł i była o połowę niższa niż przed rokiem.

Tradycyjnie również ZPL przeprowadził badania nastrojów co do koniunktury leasingowej wśród osób odpowiedzialnych za sprzedaż w firmach leasingowych zrzeszonych w ZPL. Zauważalna jest przekonanie pracowników co do stabilizacji zatrudnienia. Jednocześnie pracownicy są przekonani o mniejszej ilości rozwiązanych umów. Jeżeli zaś chodzi o koniunkturę przeszłych aktywów to aż 13% pracowników przewizuje istotny wzrost wartości maszyn i urządzęń.

Jednocześnie eksperci branży oczekują wyższego poziomu finansowania dla głównych grup ruchomości: finansowania pojazdów lekkich i transportu ciężkiego. W przypadku finansowania nieruchomości badane firmy oczekują dalszej ujemnej dynamiki.

Szczegóły raportu prezentuje poniższa infografika:

i3

 

 

Data publikacji: 01/11/2016

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.