Kontakt
Oferta specjalna

Rekordowe wyniki branży leasingowej w 2014r.

RAPORT2.jpg

Rok 2014 okazał się bardzo udany dla polskiej branży leasingowej. Z raportu firm, który trafił do Związku Polskiego Leasingu wynika, iż wypracowano 21,3 proc. wzrostu. Wzrost jak i finansowanie na poziomie 42,8 mld zł. W głównej mierze były to transakcje, które odnosiły się do dóbr ruchomych. Na koniec 2014 roku łączna wartość aktywnego portfela osiągnęła 78,3 mld zł – jest ona porównywalna z wartością salda kredytów inwestycyjnych, które banki udzielają firmom.

wykres

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z wyżej wymienionych wyników wypracowanych w ubiegłym roku przez branże leasingową, można przewidywać dalszy rozwój i jeszcze większą popularność leasingu wśród przedsiębiorców. Badanie w „Monitoring kondycji sektora MMŚP 2014" przeprowadzone przez CBOS w 2014 roku pokazuje, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w celach inwestycyjnych częściej korzystają z leasingu, niż kredytu. W przeciągu ostatniego roku, wartość aktywnego portfela firm leasingowych rosła dwa razy szybciej niż wartość salda kredytów inwestycyjnych.

Rynek leasingu w 2014 roku

W 2013 roku po rekordowym wzroście 13 % obserwujemy dalszy rozwój rynku leasingu.
W 2014 roku osiągnął wzrost o 21,3%

wykres2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Pojazdy lekkie - przyczyniły się do najważniejszego rozwoju rynku leasingowego w 2014 roku.

Do tak istotnej dynamiki wzrostu o 79 % w pierwszym kwartale doprowadziło wprowadzenie „okienka kratkowego". Utrzymana w kolejnych miesiącach wysoka dynamika dla pojazdów lekkich wynikała z korzystnych przepisów dla leasingu aut z segmentu Premium.

Transport ciężki - w pierwszych miesiącach 2014 roku finansowanie było napędzane pojazdami ciężarowymi z normą Euro 5 z listy derogacyjnej. Pomimo trudnego otoczenia zewnętrznego do końca III kwartału został utrzymany wysoki poziom finansowania.

W IV kwartale ujemna dynamika wynikała z wysokiej bazy 2013 r. zakupionych pojazdów z normą z Euro 5. Stabilny wzrost odnotowano w maszynach dzięki wysokiemu wykorzystaniu zdolności produkcyjnych w firmach, jak i odbiciu w budownictwie, nastąpił wzrost finansowania maszyn budowlanych o 52%.

Jeżeli chodzi o nieruchomości - dopiero w IV kwartale odnotowano odbicie się tego segmentu, aczkolwiek w ostatnim kwartale sfinansowano 52,4% całorocznej produkcji. Pozwoliło to zredukować całoroczny spadek z -45,7% do -23,5%.

 

Prognozy wyników na 2015 rok

Stabilny i zrównoważony wzrost będzie wspierał inwestycje firm, dlatego dynamika na rynku leasingowym zostanie utrzymana w szczególności dla finansowania maszyn i pojazdów odczuwalnie w II półroczu 2015. Zakłada się zachowanie dobrych wyników leasingu, również z aut z segmentu Premium.

W kolejnych kwartałach dodatnio zadziała stopniowa poprawa koniunktury w strefie euro, szczególnie w Niemczech. Nadal, zwłaszcza w II półroczu, zaobserwujemy kontynuację odbicia na rynku maszyn budowlanych, które dodatkowo będzie wspierane zaliczkowym wydawaniem pieniędzy pod nową perspektywę unijną. Inwestycje firm w maszyny będą wymuszane wysokim wzrostem zdolności produkcyjnych. Jeśli chodzi o maszyny rolniczy wzrost zostanie dopiero zauważony w IV kwartale ze względu na perspektywy środków unijnych. Rynek nieruchomości z nieznacznym odbiciem.

W związku ze wzrostem finansowania przez branże leasingu, nastąpi dalsza dywersyfikacja rynku pożyczki, obniży się do 42,8% z 46,9% w 2014.

Bez nazwy 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Autor: Izabela Smardz, Ekspert leasingu, Dyrektor Oddziałów GO-leasing we Wrocławiu oraz Ostrowie Wlkp.

 Źródło danych: Związek Leasingu Polskiego, leasing.org.pl

Data publikacji: 19/02/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.