Kontakt
Oferta specjalna

Branża leasingowa ogłosiła wyniki za I kwartał 2014 r

leasing-porownanie-firm.jpg

Pierwszy kwartał 2014r. przyniósł nadspodziewanie dobre wyniki sprzedaży leasingu. Wg danych opublikowanych przez Związek Leasingu Polskiego osiągnięto rekordową sprzedaż o wartości blisko 10,3 mld zł, co w porównaniu z 1 kwartałem ub. roku (7,1 mld) przyniosło wzrost 45,3%! Tak dynamicznego przyrostu nie zanotowano w branży leasingowej od początku jej istnienia. Pozycję lidera rynku w dalszym ciągu utrzymuje Europejski Fundusz Leasingowy (EFL), choć szansę rynkową związaną z możliwością odliczenia pełnego VAT od „aut z kratką” najlepiej wykorzystał Getin Leasing.


Lider rynku sfinansował inwestycje o wartości 914 mln zł, co daje mu niezmiennie ok. 9% udział w rynku. Pozostałe 2 miejsca w pierwszej trójce utrzymują nadal Raiffeisen Leasing oraz PKO Leasing, choć bardzo blisko tej ostatniej firmy znalazły się: Millenium Leasing, Getin Leasing oraz BZWBK Leasing. Wszystkie te firmy odnotowały rekordowe w ich historii wolumeny sprzedaży.

 

leasing

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli przyjrzymy się dynamice wzrostu sprzedaży w pierwszej dziesiątce firm leasingowych za 1 kwartał rok do roku, to widać tu duże różnice. Zdecydowanie największy wzrost zanotował Getin Leasing (92,8%). W porównaniu z ub. rokiem firma niemal podwoiła swoją sprzedaż. Na uwagę zasługuje fakt, że Getin Leasing osiągnął 2-krotnie większy wzrost w porównaniu ze średnim wzrostem całego rynku (45,3%). Jedyną firmą z pierwszej dziesiątki, która nie wykorzystała rynkowego trendu był Pekao Leasing, którego sprzedaż zmniejszyła się rok do roku o 1,6%.

leasing 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na rekordowe wyniki sprzedaży miało z pewnością wpływ zamieszanie ze zmianą przepisów o podatku VAT, dzięki któremu w całym pierwszym kwartale 2014r. pojawiła się możliwość odliczenia 100% VAT od leasingu samochodów z homologacją ciężarową N1. Wiele polskich przedsiębiorstw wykorzystało ten okres na wymianę lub uzupełnienie firmowej floty, odliczając przy tym cały podatek. Dzięki temu wartość leasingu samochodów ciężarowych o ładowności do 3,5t wzrosła rok do roku o 341,5% (z 0,51 do 2,26 mld zł)! Numerem 1 tego segmentu pod względem wartości leasingu pozostaje wciąż EFL, choć depczą mu po piętach 2 inne firmy z ambicją pozostania liderem: Raiffeisen Leasing oraz Getin Leasing.  

leasing 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod względem ilości wyleasingowanych pojazdów w 1 kwartale b.r. po raz pierwszy na pozycję lidera wysunął się Getin Leasing, który nieznacznie wyprzedził dotychczasowego potentata - EFL.  

leasing 3

 

 

 

 

 

 

 

 

Największą dynamikę wzrostu leasingu w segmencie pojazdów pod względem ilości także zanotował Getin Leasing (91,4%). Tuż za nim uplasowały się ING Lease Polska (85,4%) oraz Millenium Leasing (72,3%). Pozostali liderzy z czołówki: EFL oraz Raiffeisen Leasing także osiągnęły spory wzrost. Był on jednak niższy od średniej rynkowej (49,9%).

leasing 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowując, pierwszy kwartał 2014r. przynosząc rekordowe wyniki sprzedaży bardzo dobrze rokuje na całą tegoroczną sprzedaż leasingu. Na koniec roku należy się spodziewać kolejnego rekordu sprzedaży – przekroczenia granicy 40 mld PLN sfinansowanych leasingiem inwestycji. Bardzo ciekawie zapowiada się dalsza rywalizacja firm leasingowych o prymat lidera. Na czele wciąż utrzymuje się EFL, tuż zanim Raiffeisen Leasing, jednak do walki o numer 1 dynamicznie włączył się Getin Leasing, który jeszcze w 2012r. plasował się poza pierwszą dziesiątką firm leasingowych.

Źródło danych: Związek Leasingu Polskiego

Grzegorz Olszewski

Autor jest dyrektorem generalnym w firmie GO-leasing, ogólnopolskiej sieci brokerów leasingu.

Data publikacji: 05/05/2014

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.