Kontakt
Oferta specjalna

Zgłaszanie samochodu wykupionego z leasingu do Urzędu Skarbowego

racing-car-295216-2.png

Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, która obowiązuje od 1 kwietnia 2014 roku, użytkowanie samochodu w przedsiębiorstwie może uprawniać właściciela do pełnych odliczeń w zakresie podatku VAT. Dotyczy to również samochodów wykupionych z leasingu. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z pełnego odliczenia VAT od samochodów firmowych?

 

Pełne odliczenie w zakresie podatku VAT

 Od kwietnia 2014 roku istnieją zgodnie z ustawą o VAT dwie grupy pojazdów samochodowych, które uprawniają do pełnych odliczeń tego podatku. Po pierwsze są to pojazdy mające określone cechy, które uzasadniają odliczenie oraz pojazdy samochodowe, których sposób wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika ewidencją przebiegu, wyklucza ich użytkowanie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

 

Używanie pojazdu samochodowego wyłącznie na potrzeby swojej firmy pozwala na odliczanie podatku VAT w pełnej wysokości. Niemniej, przedsiębiorca musi przy tym dopełnić pewnych formalności przy zakupie pojazdu lub jego wykupie z leasingu. Należy zgłosić samochód do naczelnika Urzędu Skarbowego, właściwego względem miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, korzystając z formularza VAT-26. Warunkuje to dokonywanie pełnych odliczeń od tych pojazdów. Jeśli druk VAT-26 nie zostanie złożony, fiskus uzna, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia złożenia druku.

 

Aktualizacja informacji VAT-26 

W przypadku zmiany sposobu wykorzystywania samochodu w przedsiębiorstwie, właściciel powinien złożyć aktualizację pierwotnej informacji VAT-26. Będzie to miało miejsce w przypadku wykupu samochodu dotychczas wykorzystywanego w leasingu, ale tylko gdy dochodzi do zmiany jego numerów rejestracyjnych. W VAT-26 wskazuje się między innymi datę nabyciu pojazdu, a w leasingu będzie to data wykupu lub przyjęcia w użytkowanie auta. Po wykupu przedmiotu leasingu przedsiębiorca może dokonywać przerejestrowania samochodu, przez co zmienią się jego numery rejestracyjne i automatycznie obowiązkowe stanie się ponowne zgłoszenie samochodu w informacji VAT-26, co potwierdza oficjalnie Krajowa Informacja Podatkowa.

 

Data publikacji: 20/04/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.