Kontakt
Oferta specjalna

VAT a miejsce świadczenia usług

miejsce-swiadczenia-uslug-a-vat.png

Ustawa o VAT wprowadziła kilka zasad w odniesieniu do opodatkowania usług transportowych, z uwzględnieniem miejsca ich świadczenia. Sprawa jest isotna, gdyż ustalenie miejsca świadczenia swoich usług determinuje fakt, czy powinno ono być opodatkowane przez Państwo Polskie.
Podatnikiem w rozumieniu przepisów dotyczących miejsca świadczenia jest nie tylko podatnik mający siedzibę na terytorium Polski, lecz także podmiot mający siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE) lub państwie trzecim, jeżeli prowadzi samodzielnie w dowolnym miejscu działalność gospodarczą.

Aby określić miejsce opodatkowania możemy posłużyć się przykłądem: polski podatnik wyświadczył usługę transportu towarów z Czech do Niemiec na rzecz podatnika z Francji. W takim przypadku usługa ta nie podlega opodatkowaniu na terytorium Polski.

Transport towarów - doprecyzowanie przepisów

Ustawa wprowadza pewne wyjątki, a mianowicie miejscem świadczenia usług transportu towarów wykonywanych w całości poza UE na rzecz podatnika polskiego jest to terytorium znajdujące się poza terytorium UE (kraj trzeci).Na przykład czeski podatnik wyświadczył usługę transportową towarów z Białorusi do Ukrainy na rzecz podatnika polskiego. Usługa ta w tym wypadku nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Kolejny wyjątkiem jest fakt, że miejscem świadczenia usług transportu towarów wykonywanych w całości na terytorium Polski na rzecz podatnika posiadającego siedzibę poza UE jest terytorium Polski. Dla przykładu - polski podatnik wyświadczył dla podatnika z USA usługę transportu towarów z Chorzowa do Krakowa. Wówczas usługa ta podlega opodatkowaniu w Polsce.

Data publikacji: 02/10/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.