Kontakt
Oferta specjalna

Ujednolicenie stawki Vat – prawda czy mit?

362769vat.jpg

Ministerstwo Finansów wyraża konkretną opinię na temat podatku VAT – według specjalistów wprowadzenie jednej stawki byłoby jak najbardziej korzystne. Zwolennikiem takiej zmiany jest między innymi minister finansów Mateusz Szczurek, który wypowiedział się w tej sprawie na oficjalnej konferencji prasowej. Jak sam twierdzi, mimo, iż jest to zmiana politycznie kontrowersyjna, będzie obstawał za jej wprowadzeniem. 

Minister Szczurek uważa, iż taka zmiana byłaby wspaniałym uproszczeniem dla państwa, urzędników i oczywiście przeciętnych ludzi, jakim znacznie łatwiej byłoby odnaleźć się w skomplikowanym gąszczu podatkowych spraw. Oprócz tego ujednolicona stawka miałaby być bardziej efektywna z punktu widzenia administracji podatkowej, prawa i oczywiście tych, których dotyczy ona najbardziej – przedsiębiorców. Owszem, faktem jest, iż różne stawki w chwili obecnej spełniają swój zadanie, ale nikt nie powiedział, że nie można tej kwestii jeszcze polepszyć.

Dyskusja na temat utrzymywania obniżonej stawki VAT czy jej ujednolicenia toczy się właściwie nieustannie, nie tylko w naszym kraju. W Unii Europejskiej, konkretnie w Danii zdecydowano się na taki krok, w efekcie czego jest ona wręcz przeogromna. Może i jest to uproszczenie, ale z pewnością nie jest to decyzja korzystna dla osób prowadzących własną działalność czy przeciętnych ludzi. Wprowadzenie takiego rozwiązania bowiem wiąże się z większymi podatkami od dochodu, a od tego przecież większość stara się uciec.

Sprawą zainteresowała się Fundacja Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, według której najbardziej obciążone VATem są najbiedniejsze gospodarstwa, a więc to one najbardziej odczułyby kolejne zmiany procentowe. Na podatki wydają ponad 16 procent dochodów, podczas gdy w gospodarstwach bogatszych jest to jedynie ponad 6 procent. Mimo to wielu specjalistów, a w tym dyrektor CenEA dr. Michał Mycka twierdzi, że dyskusja na temat jednolitej stawki powinna być kontynuowana, a problem z biedniejszymi gospodarstwami polega na tym, że aktualny VAT obejmuje zazwyczaj te dobra i usługi, które są przez nie w największy sposób wykorzystywane. Twierdzi również, że decyzja ta przyniosła by korzyści dla gospodarki.

Źródło: biznes.pl

Data publikacji: 11/03/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.