Kontakt
Oferta specjalna

RPP i jej zmiany - rekordowe cięcie stóp procentowych

www-experto24-pl-82216-stopy-procentowe-nbp.jpeg

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zaserwowała Polakom dosyć restrykcyjne i zdaniem ekonomistów zupełnie niezrozumiałe zmiany, które dotyczą stóp procentowych. Rada wprowadziła zmiany, które śmiało można nazwać rekordowymi lub wręcz przełomowymi. Obniżono stopy procentowe do najniższych w historii.

Od dziś stopa referencyjna wynosi 1.50 procent, lombardowa 2.50 procent a depozytowa 0.50 procent. W efekcie kredyty będą tańsze, ale stracimy więcej na lokatach. RPP zdecydowała się na obniżenie dotychczasowych stóp procentowych o równo 0.50 punktu procentowego. Zdaniem wielu ekonomistów, cięcia są zbyt restrykcyjne. Sektor ekonomiczny spodziewał się obniżki stóp procentowych, ale prognozy opiewały na maksymalnie 0.25 punktów procentowych. Rada Polityki Pieniężnej uzasadniła decyzje o zmianach, zasłaniając się prognozami Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego (NBP) w sprawie inflacji i PKB. Mowa o przesłankach, które RPP wzięła pod szczególną uwagę i na nich oparła projekt cięcia stóp procentowych.

Co oznaczają zmiany dla kredytobiorców?

Najwięcej na obniżce stóp procentowych zyskają klienci banków z zaciągniętymi kredytami. Obniżka stóp referencyjnych pozwoli na obniżenie kosztów i oprocentowania kredytów zaciągniętych w polskiej walucie (zwłaszcza kredytów hipotecznych). Najprościej mówiąc - będzie taniej.

Niestety, każdy medal ma dwie strony. W tym przypadku na obniżce stóp procentowych stracą klienci banków, którzy posiadają aktywne lokaty finansowe. Zarobek z lokat uzależniony jest od wysokości stóp procentowych. Czym wyższy wskaźnik, tym większy zysk z oszczędności na lokacie. Rzeczony wskaźnik jest obecnie najniższy w historii, co oznacza, że lokaty i depozyty finansowe nie będą przynosić tak wielkich zysków.

Zdaniem ekonomistów, zmiany stóp procentowych i aktualne wskaźniki punktowe utrzymają się co najmniej przez 3 miesiące. Rada nie ukrywa, że wraz z Centralnym Bankiem będzie prowadzona obserwacja polskiego złotego na rynku walut. Wraz ze stabilizacją złotówki, ustabilizują się także stopy procentowe.

Źródło: www.money.pl

Data publikacji: 07/03/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.