Kontakt
Oferta specjalna

Pośrednicy kredytów hipotecznych zaczną sprzedawać leasing?

cc

Rząd postanowił aby nie znosić zapisu w projekcie ustawy o kredycie hipotecznym o zakazie wynagradzania pośrednika przez bank. Zapis ten budzi sporo kontrowersji. Na rynku kredytów hipotecznych mamy przecież doczynienia z wieloma brokerami, w tym Open Finance. Prawdopodobne wejście w życie tych zapisów jest konsekwencją przepisów unijnych, które Parlament Europejski uchwalił ponad dwa lata temu. Tymczasem Polska ma czas na dostosowanie wymagań unijnych do naszego krajowego rynku tak na prawdę do końca stycznia. 

Zgodnie z propozycją, za usługę pośrednictwa w zaciąganiu kredytu hipotecznego płacić ma klient. W uzasadnieniu czytamy, że chodzi o to, żeby zainteresowany hipoteką otrzymał najlepszą ofertę, a nie kredyt za który broker dostanie od banku najwyższe wynagrodzenie. Obecnie obowiązujący model wynagradzania polega na tym, że bank płaci pośrednikowi prowizję od każdego kredytu wypłaconego klientowi pozyskanemu przez brokera. Przeciętnie jest to około 2 proc. Kiedy bank chce odkręcić sprzedaż podnosi wynagrodzenie, żeby zmotywować pośrednika do większej efektywności.

Gdy reguły panujące na rynku się zmienią - za nimi również zapewne struktura ofert brokerów, którzy przez 12 miesięczny okres przejściowy muszą przestawić się z prowizji wypacanych przez banki na wynagrodzenie od klientów. Z danych rynkowych, zbieranych przez Związek Firm Doradztwa Finansowego, wynika, że przez ręce brokerów przechodzi 38 proc. kredytów hipotecznych trafiających na rynek. Można zakładać, że brokerzy mogą poszukiwać nowych możliwości uzyskiwania prowizji, a niektórzy zakładają, że wciąż rozwijający się u nas leasing może być nową ofertą pojawiającą się w asortymencie niektórych doradców.

Proces legislaccyjny może jeszcze zatrzymać nasz parlament, który już niejednokrotnie udowodnił, że potrafi działać szybko  i uratować tym samym obecny system wynagrodzeń pośredników kredytowych.

Data publikacji: 08/01/2017

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.