Kontakt
Oferta specjalna

Podatek VAT od samochodów firmowych

money-367976-1280.jpg

Nowelizacja przepisów ustawy o VAT, która zaczęła obowiązywać w Polsce od 1 kwietnia 2014 roku wprowadziła w życie całkiem nowe zasady odliczania VAT od pojazdów samochodowych. Mowa tu między innymi o samochodach osobowych, które mogą być wykorzystywane przez podatników do celów związanych z działalnością gospodarczą oraz jednocześnie do celów prywatnych.

Skomplikowane procedury w podatku VAT

Zasady odliczania podatku naliczonego od samochodów firmowych są skomplikowane, zwłaszcza, jeśli ten sam pojazd wykorzystywany jest przez przedsiębiorcę także poza działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji przyjmuje się, że dany pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wykorzystywany jest tylko w 50 proc. do celów związanych z prowadzoną działalnością. Nie ma przy tym większego znaczenia to, że np. przedsiębiorca mógłby z niego korzystać do celów prywatnych tylko incydentalnie. W rezultacie, przy wykorzystywaniu pojazdu do celów firmowo-prywatnych, tj. mieszanych, powoduje przyznanie przedsiębiorcy ograniczonego prawa do odliczenia 50 proc. kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdem, zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT.

Pełne odliczenie

W przypadku, gdy samochód o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton jest wykorzystywany tylko do celów związanych z działalnością gospodarczą, podatnik może odliczyć całą kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdem. Wymaga to dodatkowo:
prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, tzw. kilometrówki,
złożenia na ręce naczelnika Urzędu Skarbowego druku VAT-26, tj. informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej – w terminie 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z pojazdem.

Data publikacji: 10/07/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.