Kontakt
Oferta specjalna

Samochód w leasingu i odliczenie podatku VAT

europe-175773-1280.jpg

Pojazd samochodowy w działalności gospodarczej może być wprowadzony do obiegu dzięki skorzystaniu z leasingu. W przypadku leasingowanych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, stosuje się takie same zasady odliczania podatku VAT, jak w odniesieniu do samochodów nabywanych za gotówkę przez przedsiębiorcę na potrzeby uzupełnienia floty firmowej.

Odliczenie 50 proc. podatku naliczonego

Leasingobiorca wykorzystujący pojazd samochodowy osobowy na potrzeby mieszane - firmowe i prywatne, ma prawo do odliczenia z faktury uzyskanej od leasingodawcy, m.in. za czynsz inicjalny, opłatę administracyjną i raty leasingowe, 50 proc. kwoty podatku naliczonego, czego potwierdzenie znajdziemy w art. 86a ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Limit 50 proc. podatku naliczonego nie dotyczy wszystkich wydatków. W przypadku samochodów osobowych, które nie są użytkowane wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą, nie można odliczyć podatku naliczonego od faktur za paliwo. W przypadku faktur dokumentujących zakup paliwa do takich aut, ustawodawca do końca czerwca 2015 toku całkowicie wyłączył prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Korzystniejsze zasady rozliczania podatku VAT naliczonego

Przed 1 kwietnia 2014 roku przedsiębiorca, który w ramach umowy leasingu operacyjnego użytkował samochód osobowy głównie dla celów wynikających z działalności gospodarczej, mógł odliczać z faktur za opłaty leasingowe VAT częściowo, w ramach limitu 60 proc. podatku naliczonego, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Od 1 kwietnia 2014 roku podatnik nie musi już prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, a zachowuje prawo do odliczania z faktur otrzymywanych od leasingodawcy 50 proc. kwoty podatku naliczonego z tytułu rat leasingowych. Zniesiono tym samym limit kwotowy odliczenia podatku VAT, co jest zmianą korzystną dla leasingobiorców użytkujących auta osobowe o wyższej wartości.

Data publikacji: 05/06/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.