Kontakt
Oferta specjalna

Nowa abolicja podatkowa

portrait-317041-640.jpg

Wiele dyskusji pojawia się wokół tematu związanego ze zmianami, które mają zostać wprowadzone w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku. Chodzi bowiem o nowelę ustaw dotyczącą PITów, która ma zwalniać z 75 procentowego podatku przedawnionych dochodów o ile jest właściwie udokumentowana. Jak twierdzi PAP Ireneusz Krawczyk to swego rodzaju abolicja podatkowa.

Całkowita zmiana w podejściu organów skarbowych w sprawie opodatkowania nieujawnionych źródeł przychodu pojawiła się po orzeczeniach TK z 2013 i 2014 roku. Wtedy właśnie mimo obowiązujących przepisów urzędy łagodniej zaczęły podchodzić do spraw dotyczących nieujawnionych przychodów. Zatem resort finansów przygotował nowelizację ustawy o PIT co w konsekwencji oznacza, że przychody, co do których przedawniło się prawo wymiaru czy poboru, stanowią legalne źródło pokrywania wydatków po upływie okresu przedawnienia.
Według Ireneusza Krawczyka nowe przepisy pozwolą na swoistego rodzaju legalizowanie dochodów nieujawnionych, abolicję podatkową obejmującą dochody uzyskane przed 31 grudnia 2010 r. Jednak musi być spełniony jeden warunek – podatnik, który będzie chciał zalegalizować dawne dochody będzie musiał udokumentować pochodzenie zdobytych finansów, wskazać wysokość środków oraz okres kiedy były zgromadzone. Taka nowelizacja ustawy powoduje, że odpowiedzialność za udowodnienie zarobków przenosi się na podatnika. Ocena, czy przedstawione dowody dają pewność osiągnięcia danych dochodów są wystarczające będzie należała do organu podatkowego.

Zdaniem Ireneusza Krawczyka wykazanie dowodów, że się osiągnęło dane dochody np z działalności niezgłoszonej do opodatkowania jest niebywale trudne. Dlatego w niektórych wyjątkach organ podatkowy będzie musiał zaakceptować argumenty podatnika i uprawdopodobnić zaistnienie pewnych wydarzeń. Ponadto zalegalizowanie przedawnionych dochodów nie będzie mogło zaistnieć przed wszczęciem postępowania dotyczącego ustalenia zryczałtowanego podatku od dochodu z nieujawnionych źródeł a dopiero w momencie jego trwania.

Data publikacji: 12/12/2015

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.