Kontakt
Oferta specjalna

Największa spółka leasingowa na rynku powstaje pod szyldem Idea Banku

i

Leszek Czarnecki ponownie zostaje liderem rynku leasingowego. Przypomnijmy, że niegdyś zbudował on największą firmę w branży EFL po czym sprzedał ją Credit Agricole. Do leasingu jednak zawsze wykazywał słabość i gdy tylko Getin Bank wzmocnił swoją pozycję, stworzył przy nim spółkę Getin Leasing, który dość szybko dorównał czołówce branżowej.

W 2014 roku Leszek Czarnecki kupił od Austriaków VB Leasing a następnie dołączył do Idea Banku. Początkowo inwestor wyznawał zasadę, że konkurencja wewnątrz grupy jest zdrowa lecz niedługo po tym zaczęły następować zmiany... Już w styczniu 2015 roku nastąpiła konsolidacja leasingu w grupach i pojawiła się sprzedaż 49,2 % akcji Getin Leasing przez Getin Noble Bank pokrewnemu Getin Holdingowi za 144,7 mln zł. Getin Noble Bank potrzebował gotówki na sfinalizowanie wyższej składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Rok później czyli w lutym 2016 roku pozostałą część akcji spółki leasingowej wykupił od banku właśnie nikt inny jak Leszek Czarnecki, dając 218 mln zł. Taki zastrzyk finansowy był idealnym rozwiązaniem dla Getinu, który potrzebował pieniędzy aby zwiększyć kapitały o 700 mln zł.

Już w marcu 2016 roku inwestor za kwotę 127 mln zł przejął od holdingu pozostałą część akcji Getin Leasing, a wczoraj Idea Bank dokonał podpisu na umowie mówiącej o kupnie 49,99 % akcji spółki za 184 mln zł, przy czym objął gwarancją możliwość dokupienia reszty akcji do 2018 roku. Pierwszy termin płatności za tansze wyznaczony jest na koniec marca 2017 roku. Transakcja ta jest podzielona na raty w związku z utrzymaniem buforów kapitałowych banku na właściwym poziomie.

Według Jarosława Augustyniaka, prezesa Idea Bank, taka sytuacja pozwala na sfinansowanie części transakcji z zysku spółki leasingowej i zapewnia swobodę w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. 

Konsolidacja ma jednak kilka skutków dla rynku leasingowego oraz Idea Banku. A mianowicie już w od wiosny 2014 roku, od czasów przejęcia VB Leasing, łączne dobra spółek leasingowych pod kontrolą Leszka Czarneckiego były wyższe niż lidera ówczesnego rynku EFL. Po konsolidacji Idea Leasing i Getin Leasing stały się liderem w branży, przewyższając resztę konkurencji. W 2015 roku Getin Leasing dokonał sfinansowania kupna mienia w wysokości 3,7 mld zł, Idea Leasing za 2,5 mld zł. 

Zgodnie ze słowami Jarosława Augustyniaka kontrolowanych jest 15 % rynku pod względem aktywów oraz 20% liczby umów. Natomiast w rynku samochodów, w którym obie spółki specjalizują się, ich wartość łącznych udziałów rynkowych wynosi 18 % oraz 23 % liczby pojazdów. Okazuje się, że biznesy obydwu spółek dopełniają się, gdyż Idea Leasing ma klientów, kupujących ciężarówki i pojazdy cięższe, natomiast Getin Leasing obsługuje małych klientów kupujących małe samochody. 

Źródło: pb.pl

Data publikacji: 14/04/2016

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.