Kontakt
Oferta specjalna

Masz radio w samochodzie - uważaj !

6

Obowiązek opłacania abonamentu RTV za radio w leasingowanym samochodzie

Już w czerwcu sygnalizowaliśmy naszym klientom, iż warto zwrócić uwagę na coraz mocniej restrykcyjne podejście firm leasingowych do opłacania abonamentu RTV w przypadku korzystania z odbiornika radiowego w leasingowanych autach. Toyota Leasing wprowadziła jako jeden z warunków umowy obowiązek opłacania abonamentu radiowego. Według przepisów o Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, płacić powinien każdy użytkownik auta z radiem.  

Poczta Polska wzmacnia kontrole

Jak podaje Rzeczpospolita Poczta Polska coraz bardziej sprawdza, czy przedsiębiorcy nie zaniedbują swych obowiązków względem KRRiT. W przypadku firm kary są stosunkowo wyższe, a kontrole łatwiejsze niż w przypadku gospodarstw domowych. Wynoszą one 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Spółka z Poznania zajmująca się wynajmem i sprzedażą samochodów otrzymała karę 2,5 tys. za brak rejestracji i opłacenia abonamentu za 14 radioodbiorników.

– Dotyczy to również wyleasingowanych aut służbowych – wyjaśnia dla Rzeczpospolitej Grzegorz Olszewski, dyrektor generalny GO-leasing. – Nie znam firmy leasingowej, która wyręczałaby w tym swoich klientów. Przyznaje, że nie wszyscy leasingobiorcy płacą abonament. Powody są dwa: albo nie wiedzą o obowiązku, albo robią to celowo. Tymczasem przepisy są jasne.

Wyrok Sądu Administracyjnego w sprawie opłaty za odbiornik radiowy

KRRiT przypomina również, że nie ma znaczenia, czyje jest auto. "Jeżeli właściciel i posiadacz (użytkownik) nie jest tą samą osobą, zobowiązanym do rejestracji i uiszczania opłat jest użytkownik odbiornika tzn. leasingobiorca, wypożyczający samochód na podstawie umowy itp".

Potwierdził to też Naczelny Sąd Administracyjny pod koniec ubiegłego roku. NSA zdecydował wtedy, że jeden z przedsiębiorców musi zapłacić karę i zaległy abonament za niezarejestrowane odbiorniki radiowe w samochodach służbowych swojej firmy. Sąd stwierdził również, że nie ma tu żadnego znaczenia fakt, czy pracownicy słuchali radia. Wystarczające jest samo domniemanie, że mogli go słuchać, by trzeba było płacić abonament.

Data publikacji: 04/09/2017

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.