Kontakt
Oferta specjalna

Konsekwencje wynajmu samochodu przez pracowników

rentacar-glowna.jpg

Od 1 kwietnia wraz z nowymi przepisami odliczania VAT od aut, dochodzi do różnych kontrowersyjnych dyskusji nt. ich interpretacji. Okazuje się, że firma traci możliwość 100 procentowego odliczenia VAT w momencie, gdy wynajmuje służbowe auto swoim podwładnym. Nie ma znaczenia czy wynajem ten jest po cenach rynkowych, czy też nie. Sytuacje wygląda inaczej, w momencie gdy samochód nie jest wykorzystywany w działalności firmy, a jedynie przystosowany do takiego wynajmu.

Natomiast każdy, kto przed 1 kwietnia zdecydował się na leasingowanie auta i odliczył nie więcej niż 6 tysięcy zł VAT ma teraz możliwość odejmować bez żadnego kwotowego rozliczenia 50 procent podatku z kolejnych, co miesięcznych rat.

 

O zasadach  ogólnych

Według ustalonych zasad na zakup  i późniejszą eksploatację auta można odliczyć jedynie połowę podatku naliczonego (art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT) – jednak jak zawsze, są wyjątki. Jednym z nich jest samochód wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika potwierdzonej w specjalnej ewidencji – każda inna działalność nie związana z użytkowaniem pojazdów służbowych odbiera wszystkie przywileje. Jeśli np. właściciel auta wykorzysta je do celów prywatnych, nawet wtedy gdy postanawia wrócić samochodem do domu, nie może odliczyć całego VAT. Nie mówiąc już o tak ekstremalnych przypadkach, jak wykorzystywanie auta firmy podczas rodzinnych wyjazdów.

 

 O firmie i wynajmie

Po 1 kwietnia podatników zaczęło nurtować pytanie – czy możliwe jest wynajmowanie pracownikom służbowych aut? Jak się okazuje, według interpretacji przepisów z 3 lipca  (nr IBPP2/443-292/14/BW) takie działanie wyklucza pełne odliczenie VAT.

Odnosiło się to do firmy, która w głównej mierze wykorzystywała swoje pojazdy (będące środkami trwałymi) do transportu pracowników oraz towarów. Przedsiębiorstwo postanowiło w ramach prowadzonej działalności wynajmować auta po cenie rynkowej osobom fizycznym, tłumacząc w ten sposób, że nie ma możliwości nadzorowania sposobu ich użytkowania. Logicznie podchodząc do sprawy, skoro firma podejmowała takie działania w celach zarobkowych oraz prowadziła ewidencję przebiegu – nie powinno to wpłynąć na rozliczenie VAT, jednak jak się okazało, sprawa wyglądała inaczej. Dyrektor katowickiej izby odmówił jej jednak prawa do pełnego odliczenia VAT.   Sytuacja prezentowałaby się inaczej, gdyby pojazd był przeznaczony tylko na wynajem. Potwierdza to interpretacja dyrektora IS w Łodzi z 30 lipca 2014 r. (nr IPTPP4/443-287/14-6/OS).

Przedsiębiorca kupił motocykl zaraz po wejściu nowych przepisów i rozszerzył swoją działalność o wynajem pojazdów. W takim przypadku właściciel firmy będzie mógł odliczyć cały VAT z faktury zakupu.

 

O opodatkowaniu

Prawa do pełnego odliczenia podatku, z całkiem innych powodów, odmówił pytającemu dyrektor IS w Łodzi w interpretacji z 22 lipca 2014 r. (nr IPTPP2/443-326/14-4/JN).  Tym razem głównym bohaterem było nadleśnictwo wchodzące w skład Lasów Państwowych. Z założenia pracownik miał wykorzystywać auto jedynie do celów służbowych - w informacji VAT-26  zabrakło tej informacji, ponieważ nadleśnictwo nie umiało ocenić takiej sytuacji jak powrót do domu oraz garażowanie auta w miejscu zamieszkania. Dyrektor izby w Łodzi zadecydował, iż w takiej sytuacji nie ma możliwości odliczenia 100 proc. VAT – według niego samochód będzie wykorzystywany do działalności, która nie jest opodatkowana, zapominając przy tym, iż posłuży także do sprzedaży produktów gospodarki leśnej, która stanowi główny zarobek nadleśnictwa.

źródło: gazetaprawna.pl

Data publikacji: 12/08/2014

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

888 444 001

dyrektor@go-leasing.info

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Zamknij [X]

Poznaj ofertę

AUDI A6 2.0 TDI ultra S tronic Comfort 190KM

Podane powyżej przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez GO-leasing jedynie, w celu nawiązania kontaktu z Państwem i wykonania czynności, dla której zamawiacie Państwo kontakt.